| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pleaca fratilor repede de pe loc, cu scart? Ca am mai gasit niste intrebari asemanatoare, dar nu prea aveau multe detalii despre acest subiect. Am un ford mondeo si vreau sa stiu si eu cum se face.

22 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Turezi motorul cu ambreiajul apasat, bagi viteza I (chiar a II-a daca ai motor puternic) si lasi ambreiajul pana la capat. Daca lasi ambreiajul doar de jumatate ramai mai repede fara acesta decat fara anvelope.
Atentie insa, procedand astfel nu doar anvelopele sunt suprasolicitate, ci tot ansamblul, de la motor pana la roata. Adica motor, ambreiaj, cutie de viteze, planetare. Si nu cred ca e o senzatie placuta ca un scartait de roti sa fie urmat de un zgomot de metal rupt. Si ieftin nu e cu siguranta.

regis
| regis a răspuns:

Fratilor, omul a pus o intrebare, cine vrea sa ii raspunda ii raspunde, cine nu, nu. De ce trebuie luat peste picior, acuzat sau chiar jignit?

| andrey23 a răspuns:

Treapta 1, turezi motorul pana unde are cuplul maxim, debreiezi brusc concomitent cu apasarea acceleratiei la podea. succes la distrus cauciucuri happy

| clauss a răspuns:

Cred ca nu ai permis, daca erai sofer stiai cum se procedeaza mai ales cu o masina cum e fordul

| dean a răspuns:

Cica daca nu ai permis nu stii sa faci asa ceva, fiti atenti fratilor ce zice domnul "clauss", esti tare frate, tata ma invatat de la 12 ani cum sta treaba cu masinile si tu zici ca daca n-ai permis nu stii cum se procedeaza, in fine referitor la intrebare: ai destule detalii sa te descurci, poate facem o liniuta, bafta!

| dean a răspuns:

Bravo bravo bai "mg", ai dreptate, mai bine vezi-ti tu de treaba ta si lasa-ne pe noi, nu toti suntem la fel sa stii, nu toti sunt cu capul in nori, cu fite de cocalar sau stiu eu ce, bafta toti soferii!

| forzasteaua a răspuns:

Bai fratilor...omu' poate vrea sa faca asa in curtea luilaughing asta.vine de la sine.nu trebuie sa te invete cineva.vine pe parcus.eu te cred (cel care zice ca are 16 ani si conduce mai bine ca unii mai "batrani").eu am 14 si conduc destul de bine.iti mai zic ceva.:cand pleci de la semafor si vrei sa impresionezi o gagicuta care e cu masina in dreapta/stanga sau e vreun smecher care tureaza motorul faci asa:
-bagi viteza I, si turezi cat de mult poti.ai grija sa nu depasesti 4.500 de ture,chiar daca motorul tau suporta mai mult. poti sa spargi cutia sau sa iti sara vreun angrenaj si te saturi de smecherii toata viata.
-dupa aia, pleci cu e asa, turata de pe loc si dupa putin timp intr-un timp fffffoarte repede a 2-a, si pedala tot asa de apasata, la pamant.dar ai grija ca schmbarea intre trepte sa fie foarte rapida.pentru ca motorul sa ramana la fel de turat.in 1-2 secunde sa schimbi treapta.si te baga in sacun...eu am facut cu o panarama de Dacie 1310 acum ceva timp si m-a bagat motorasul ala de 1.4 in scaun cum nu m-a bagat X6-le condus normal laughing). ai grija si condu prudent! VIATA ARE PRIORITATE!

| forzasteaua a răspuns:

Si cu ambreiajul pe jumate... poti sa rupi maneta de viteze cand schimbi, pentru. ca schimbi foarte repede.cu ambreiajul calcat la maxim, de descurci usor sa schimbi vitezele repede si sa conduci sportiv.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Imi suna a "diseara fur si eu masina tatalui o tura cu baietii/gagica.si vreo sa fac o schema buna " thinking daca intr-adevar ai masina TA si esti SOFER aceste lucruri ar trebui sa le sti, sau macar sa le fi incercat/exersat sau chiar sa iti fi iesit din "intamplare". Scuze, dar daca intr-adevar erai sofer nu ai fi intrebat asa ceva,"nimeni nu se naste invatat". asa este, dar atunci cand "sti sa pasesti.sti si sa alergi"...

Bafta si ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai pe naiba! Cred ca nici par la pe... ta nu ai! mai terminati cu cretinismele acestea. Din cauza voastra si a celor care va sustin se intimpla atitea accidente. Voi sinteti cei care provocati nenorociri pe sosele ...handicapati!
Va arde de scurt, liniute, cerculete ...strazile sint pline de masini prin pomi, duse acolo de catre voi. macar de v-ati omori singuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajutati? Halal ajutor. Atita timp cit zilnic sint in traficul din Bucuresti, stiu ce vorbesc. In tot cazul, intuiesc caracterul celui care a pus intrebarea.
Si daca vreti ajutor, sa ma caute! Am mondeo, deci il pot ajuta ...si mai vedem!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc mult, sincer, va multumesc, enorm ce sa zic, am carnet de 2 ani, trebuia sa-mi iau si masina dar au aparut niste probleme si am amanat, iar acum 3 saptamani mi-am luat ford si nu cred ca strica cu ceva daca va intrebam, inca o data va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca zici ca deja ti-ai luat masina, un ford, vi matale pe club ford. ro si discutam ...in alti termeni!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum zice si caluss.nu ai permis de conducere ca daca ai fi avut stiai cum sa pleci ci scarț. eu sti usa conduc de la 7 ani si de la 12 am iesit prima data pe asfalthee hee. jur! acum am 16 ani si pun pariu ca stiu sa conduc masina mai bine ca unu care are permisul de 3-4 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu un ford mondeo si cand pun frana trebuie sa apas ambreiaju la maxim sa imi tina si frana

| WhiteProud95 a răspuns:

Azi am plecat din greseala si eu cu 'scartz' de la semafor...noroc ca a fost carosabilul umed si ca am cauciucuri de iarna laughing e simplu. turezi motorul in timp ce tii calcate abreiajul si acceleratia si dupa aia ridici piciorul de pe ambreiaj laughing

| MaRRiaN a răspuns:

Bagi a 1 -a, o turezi tare si dai drumu la ambreaj, dar nu pana la maxim...asa cam jumate. Bafta!

ps: sa nu faci din plecarea cu scartz o obisnuita ca ramai fara cauciucuri...si altele. Bafta!

| SebiE30 a răspuns:

Andxxxx ce are prietenul tau r xdrive

| andxxxx a răspuns:

Pai te invat eu :o turezi mult si dai drumu la ambreiaj cam asa se da un scartz. dar de exemplu am un prieten care are aveo si nu stiu cum e setata din fabrica si nu se poate sa ii dau scartz. am incercat si m-am stradui si nu vrea nimic...ma gandesc sa nu fie si a ta tot asa.

| andxxxx a răspuns:

Dar varianta pentru liniutze e alta :vezii unde iti trage tie masina mai bine si acolo o tiii turata de exemplu la mine in 3000 -->3400, sa nu o turezi mult ca pierzii mult la plecare scartaie prea mult, si daca vrei sa mai castigi timp dar se strica discu de ambreiaj schimbi vitezele cu ambreiaju calcat jumate big grin...

| pme93 a răspuns:

Chestia cu slaifulitul din loc e de curiozitate si eu am fost maniac de chestia asta pana am spart niste anvelope si s-a rupt planetara. Acum sunt adeptul pornitului ca glontul din loc fara gram de cauciuc si faci si economie de piesehappy si castigi si timp cand pornesti ca glontul sa nu uitam slaifulitul din loc pierzi timp deoarece masina sta in loc ( folositi ASR-ul sau ESP-ul nu va lasa sa scartzaiti cei care il aveti in dotare restul din piciorul stanghappy si nu trebuie blana doar pana la cuplu maxim de forta incercati si voi e mai ecologichappy si mai avantajos sunt curios ce parere aveti MERSI happy