| Gurgiu a întrebat:

Am și eu o întrebare, dacă mașina pe care vreau sa o cumpăr e trecută pe numele tatalui, dar eu vreau sa ma duc personal fără tata la drpciv, cu copie după buletin are ceva, ca sa nu-l mai iau pe pe el cu mine?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://www.drpciv.ro/......22012c2b81

scrie clar la punctul 5

5) Procura specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât proprietarul vehiculului.

Nu asculta sfaturi de genul "Nu e nevoie de nici o imputernicire notariala, am inmatriculat si radiat o gramada de masini care nu imi apartineau"

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e nevoie de nici o imputernicire notariala, am inmatriculat si radiat o gramada de masini care nu imi apartineau, daca ai cartea de identitate a proprietarului IN ORIGINAL nu mai e nevoie de nimic.
Totusi, sfatul meu este sa apelezi la o firma de intermedieri, vei rezolva fara tata si fara nici o imputernicire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai imputernicire facuta la notar te duci degeaba cu copii dupa buletin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are, Reprezentarea legală se face cu împuternicire notarială.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai cum, trebuie sa mearga si el cu buletinul original asa se fac lucrurile el este proprietarul masinii, fara el te duci degeaba.

| carevaescu a răspuns:

Nu numai ca te duci degeaba, e posibil sa ridici suspiciuni.

| UserRo10 a răspuns:

Mergeti amandoi la notar sa iti dea imputernicire in cederea achizitionarii/vanzarii si inmatricularii autovehiculului sau ce mai ai tu nevoie