| Lester23 a întrebat:

Salut. Am cumparat o masina si am obtinut fiscalul. Vreau sa o inmatriculez si stiu ca trebuie sa am polita rca. Rca-ul il vreau pe numele tatalui dar masina s-a inatrainat pe numele meu. Pot sa o inmatriculez la drpciv? Stiu ca trebuia copie dupa rca cu numele proprietarului…

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate asa, asigurarea RCA trebuie sa fie pe numele tau.
In schimb se poate inmatricula pe numele tatalui, daca o vinzi lui si te poate trece si pe tine pe certificatul de inmatriculare.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

RCA se face pe numele tau daca contractul e pe numele tau.

| Frank51 a răspuns:

O vinzi lui cu alt cvc, apoi faci rca pe numele lui.

| Lupyx a răspuns:

De ce nu ii faci tatălui tău o procură auto sau împuternicire? și nu mai ai bătaie de cap. Ce este procura: este acel act notarial prin care proprietarul unei mașini, denumit mandant, deleagă o altă persoană, denumită mandatar, pentru ca, în numele lui, să poată încheia acte juridice, să ridice documente, să-l reprezinte în faţa organelor de asigurare în legătură cu mașina în cauză, la Poliţie, la Registrul Auto Român (RAR) sau în orice altă situație va fi necesar.
Astfel, mandatarul va efectua reparaţii, va face cereri, va da declaraţii şi va efectua toate formalităţile legale necesare în numele mandantului. Costuri aproximativ 200 ron

| Simpatic a răspuns (pentru Lupyx):

El vrea pe numele tatalui ca sa plateasca mai putin la RCA, datorita varstei
Crezi ca rezolva asta procura?
Daca da, atunci e misto

| suntserios a răspuns (pentru Lupyx):

Procura de care îi zici tu nu îl ajută cu absolut nimic în cazul de față.