| Nikemercurial a întrebat:

Salut,am și eu o nelămurire cu mașina auto. Treaba e ca vreau sa cumpăr o masina (și sa o înscriu pe numele lu' tata, el neavând permis auto)după care vreau sa folosesc mașina în străinătate.Se poate înmatricula un vehicul pe o persoană fără ca ea sa dețină permis auto? Și ce trebuie sa facă ca sa pot circula cu mașina în străinătate? Mulțumesc frumos

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O poti inmatricula pe numele unei persoane fara permis dar ca sa iesi din tara ai nevoie de o procura pe numele tau

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti inmatricula masina pe numele tatalui tau, chiar daca nu are permis. Insa te sfatuiesc sa faci o procura de imputernicire pentru inmatriculare, in prima faza, ca sa mergi tu cu masina la RAR; el nu are cum intra acolo, ca trebuie condusa masina (inclusiv pe canal), si nu are voie sa il insoteasca nimeni. Cu o procura, te duci tu, cu actul lui de identitate. Aceeasi procura e valabila si la politia inmatriculari.
Pentru a conduce masina in afara tarii, faci comodat, cum ti-au spus si colegii.

| raluk27 a răspuns:

O poti inmatricula pe numele tatalui tau. Ca sa circuli in strainatate, o sa ai nevoie de un contract de comodat (nu procura), prin care tatal tau iti da spre folosinta masina. Dupa ce inchei contractul de comodat, o sa trebuiasca tradus in limba statului unde vrei sa circuli, in caza ca te opreste politia.

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Da,o poti inscrie pe numele tatalui tau chiar daca el nu detine permis si ca sa poti circula in strainatate nu trebuie sa faci mare lucru, masina sa fie la zi cu taxele si impozitele.