| scorpionalb a întrebat:

Am si eu o problema la un scarabeo arpilia de 150 nu stiu sa reglez culbutori are un singur piston si patru supape si patru culbutori sunt doi jos si doi sus, tacheti de sus nu se misca intre ei sunt uniti si ai de jos tot asa cum se reglez?

1 răspuns:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Personal nu am facut reglaje de culbutori pe Aprilia dar stiu ca are 2 supape de admisie si 2 de evacuare. Jocul la supapele de admisie este intr 0, 05-0, 09 si jocul la supapele de evacuare e intre 0, 10-0, 14.Supapele de admisie sunt mai mari in diametru decat cele de evacuare. Oricum acest reglaj trebuie facut de un meserias cu experienta in domeniu, operatia executandu-se cu ajutorul unei lere.