| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu un scuter in 2 T(aprilia amico ) si la carburator are tumai jos un canal care curge surplusul de benzina dar mi se goleste tot carburatoru.Cum sa rezolv aceasta problema

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Din câte ştiu eu, canalul ăla e pentru golit benzina din rezervor după ce a stat o vreme fără să fie pornit. Dacă de exemplu nu porneşti scuterul toată iarna, benzina îşi pierde cifra octanică şi nu mai porneşte. Dai drumul la benzină prin acel canal, înşurubezi şurubul la loc, apoi dai la pedală până vine benzină proaspătă şi va porni... Dacă nu o ia după 20-25 de pedale, mai dai drumul o tură din carburator şi repeţi procedeul. Dar şurubul la canalul ăla trebuie să fie permanent ÎNCHIS, poate la tine e deschis, sau cu filetul dus, de-aia tot se goleşte carburatorul...

| anonim_4396 explică (pentru angel74dm):

Cand am dat carburatoru jos nu avea surub acolo

| angel74dm a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi din moment ce are un canal pentru golirea benzinei din carburator, trebuie să aibă şi un şurub, altfel se goleşte într-una şi-ţi consumă 20 l/100 km... Canalul ăla trebuie controlat de ceva, şurub, supapă, clapetă, etc. Acolo nu-ţi închide bine... Sau la garnitură.