| anonim_4396 a întrebat:

Cum reglez un carburator la un aprilia amico din 1993 de 49 carb.dell orto de 12 aproximativ

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ai or doua suruburi unul de aer si unul de combustibil si te joci cu ele pana formezi amestecul optim, de obicei la aer 2.5 spire si la benzina 3.5 spire, iar la cele cu un singur surub la 2 spire dar depinde de modelul de carburator, asta este standardul dar chinezii au facut alte standarde in timp, japonezii altele, americanii altele, apoi au venit romanii cu un alt standard, ca in final toti sa isi faca standarde proprii, deci trebuie sa te joci cu ele pana vezi care este amestecul optim, sau te duci cu el la un specialist!

1 răspuns:
| Cristian6788 a răspuns:

Are un surub intra mai in sus de cuiu ponton si unu la intrare in carburator pe la filtru de aer