| Al999 a întrebat:

Am un Audi A4 B7 din 2006.
Masina cand am luat-o avea o baterie de 65 si pornea mai greu, asa ca i-am luat una de 80.
Problema este ca de cand i-am schimbat baterie nu imi mai merge comanda de deschidere a geamurilor de pe cheie.
Cum rezolv aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, probabil cum a demonstrat si cel din video pus de mine.
Daca stau sa ma gandesc, si la Opel din 93 cu geamurile electrice, imi invata functia de coborare/ridicare a geamurilor la un singur impuls, la mai mult timp dupa ce umblu cu masina. Daca scot bateria si o pun iar, geamurile nu mai coboara de tot la un singur impuls.

16 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cata intelepciune in capul lui Rectilian... Nici el nu stie de ce scrie.
Revenind... Exista un modul de confort, in care setezi "treaba" cu ridicat/coborat geamurile. Cel mai usor revii la setarile de dinainte, daca mergi la cineva cu diagnoza profesionala, si ii spui exact ce vrei.
Varianta 2 este sa incerci metode mai complicate dar fara tester, adica din astea:
https://www.youtube.com/watch?v=GlW17DGLh-8
Eu nu stiu ce metoda functioneaza.

| Al999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am rezolvat problema.
Trebuia sa ma joc cu butoanele geamurilor din interiorul masini si se seteaza singura.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Al999):

Da, probabil cum a demonstrat si cel din video pus de mine.
Daca stau sa ma gandesc, si la Opel din 93 cu geamurile electrice, imi invata functia de coborare/ridicare a geamurilor la un singur impuls, la mai mult timp dupa ce umblu cu masina. Daca scot bateria si o pun iar, geamurile nu mai coboara de tot la un singur impuls.

| relian a răspuns:

Aveai sa deschizi geamurile cu cheia? Sincer nu am vazut,adica nu am vazut asta nici la masinile noi,dapai la astea ce spui tu.Or fi,eu acum aud prima data despre asa ceva sa deschizi geamurile cu telecomanda.
Usile da le descui,deci atentie descuiat,dar nu deschis,nu cred ca e masina la care din telecomanda sa deschizi usa.
Dar acum depinde si de tine ce intelegi tu prin descuiat si prin deschis.
Acum sa ai asa masina de la cheie sa deschizi,atentie sa deschizi geamurile wow, asa da, aia da masina.
Eu din cate stiu geamurile se deschid de la butoanele care sunt pe usa la sofer sau pe fiecare usa.
Dar poate nu am vazut eu, tot ce se poate sa fie si asa ceva.

Chestia e ca spui ca nu se mai deschid geamurile, asta inseamna ca toate, adica problema ar fi din alta parte.Verifica sigurantele,vezi ar putea sa fie de la sigurante,sa fie ceva arse
Poti verifica de la butoanele de la usa,daca alea functioneaza,daca din butonu de la usa se ridica, coboara geamurile, atunci nu-i siguranta. Daca nu merge nici de la butonu de la usa, atunci e siguranta, cauta, schimba si ai rezolvat problema.

| sylviu3777 a răspuns (pentru relian):

Unele masini au butoanele pentru deschiderea geamurilor si pe bord acolo langa cele care controleaza clima

| relian a răspuns (pentru sylviu3777):

Nu am vazut, nu am auzit de asa ceva.Or fi cum spui, dar eu nu am vazut nici la masnile noi asa ceva.Nici la audi nici la mercedes, la nici un model. Poate or fi la voi acolo.Ma refer sa deschizi geamurile din cheie.Sincer nici nu vad rostul acestei functii,din cheie sa deschizi geamurile,pentru ce? In sf arata si mie o poza, fa o poza cu o cheie genul asta in care sa arate ca butonul x deschide geamu nu stiu care.
Cum anume deschizi numa un geam de exemplu? Vreau sa deschid geamu la spate la pasager pe dreapta, cum deschid din cheie? Ar trebuie cheia aia sa aiba cate butoane? Sau buton cu fctii multiple, nici nu mai stii de cate ori ori cat apasat sa tii laughing man astea sunt mofturi de clociti, cel putin eu asa cred.
Nici ferari, nici lamborghini nu are asa ceva.Nu ma fa ca ma duc maine la dealer si intreb laughing.Asa ca idee mai facut curios,o sa intreb,la fiecare colt de strada sunt dealeri de masini pe aici.
Bine ca nici nu m-a interesat functia asta, cum am spus nu-i vad rostu, sa deschid geamu la masina din cheie laughing. Apoi eu nu deschid geamurile niciodata, o masina de lux nu sta cu geamurile deschise sa intre tot prafu in masina laughing ma refer la cei care vor confort.

Buton in masina da toate masinile au butoane pentru deschiderea geamurilor, dar asta in interior.
Nu am spus ca nu exista, am spus nu am vazut niciodata.

| Al999 explică (pentru relian):

Daca nu ai vazut in viata ta asta nu inseamna ca nu exista.
Eu la a mea am si trapa si o mai las deschisa fara sa vreau.
Tin apasat pe acel buton si se inchide singura si cu geamurile aceeasi chestie.

| relian a răspuns (pentru Al999):

Am spus ca nu am vazut, am spus ca e tot se poate sa fie, nu am spus eu ca nu exista asa ceva.Arata unde am spus asta? Vii ca bula ala sa spui ce anume? Ei uite ca eu nu am vazut nici la masinile noi asa ceva.Nici la mercedes calsa S nici la bmw 740... si care or mai fi.Nu vad ce e asa de naspa daca nu am vazut.
Iara daca chestia ata este la unele masini,nu-s curios de optiunea asta de tarani coliciti, ca de fapt optiunea asta cam asta e.Uit trapa deschisa? Eu nu merg cu trapa deschisa niciodata, nu-s curios, merg cu aerul conditionat, trapa daca o tiu deschisa se umple masina de praf, acolo se face mizerie si mai curata mencalu.Deci si trapa este tot o chestie de la tara laughing oamenii cu bani, sau care au masinile smechere cum zicea cineva, nu foloseste trapa, tocmai pentru ca e cald, apoi intra praf.
Deci o exista, nu am spus ca nu.Asa si care e problema?

| Al999 explică (pentru relian):

Esti ciudat rau.
Nu imi pasa ce parere ai tu de trapa de..., site-ul asta a fost facut sa ajuti pe cineva cu un raspuns concis nu sa il jignesti ca este taran si nu stiu ce, esti luat la rost din cauza comportamentului tau.
Nu stiu care dintre noi este mai taran.

| relian a răspuns (pentru Al999):

Ba tu stii sa citesti? Ai fabricat tu masina aia, trapa aia cumva si te simti taran clocit? Am spus eu de tine ca esti taran? Mai esti si prost pe deasupra, nici nu stii sa citesti, ori citesti dar intelegi in gura.

Am spus acea optiune, este ceva apa de ploaie, ceva gen optiune de taran clocit.Deci optiunea aia nu tu ai facut-o,nu altcineva ci fabrica,deci,concluzia este ca acea optiune din pct meu de vedere este cam inutila.
Nu am facut pe nimeni taran,dar daca tu te simti sa fii sanatos. Iara despre site ca trebuie sa dau raspuns sa ajut,nu eu am sarit cu gura,voi.

Eu intial doara am spus ca nu am vazut,auzit,deci eram curios sa stiu,sa aflu,in fiecare zi poti invata chestii noi,sau chestii ce nu le stiai.
Uite ca eu nu stiam de asa ceva si crede'ma unde sunt eu fiecare om are masina,nu prea sunt oameni fara masina,dar niciodata nu am vazut,ori auzit de optiunea asta.
Am si spus sa arate cineva daca poate o poza cu o cheie sa vad si eu ce buton are, cum arata.
Asta am spus, dupa care voi ati inceput, ca eu contrazic, ca eu sunt ciudat si etc.
Du-te la primul meu raspuns si arata te rog unde am avut eu comportament naspa, sau unde am jignit ok? Arata si dupa stam de vorba.Chair am vorbit frumos.am si spus sa verifice sigurantele ca poate so fi ars.
Asta am raspuns celui care a pus intrebarea.
Dupa ati aparut voi, ca vorba aia va maninca in cuuur trebuie voi sa va legati de ce spune unu altul, altfel nu puteti. Iara eu daca va luati de mine, normal va raspund la fel laughing
Sa stii ceva.In viata asta am invatat un lucru si anume nu intoarce si celalalt obraz daca cineva te "loveste" dai exact ceti da si el tie.Asta am invatat,omu cu vorba buna nu asculta, rare sunt astfel de cazuri, deci arata-i exact ce face el, dai exact ce da si el altora si poate asa se potoleste laughing
Deci sa fii sanatos, stai acasa cand nu pricepi ce vezi sau ce citesti, nu te mai baga ca musca la rahat laughing

| relian a răspuns (pentru Al999):

Stai nitel asa,, acum am vazut ca tu esti cel care a pus intrebarea.pai ba mucea care esti tu bula laughing baaaa in loc sa vii sa multumesti ca tiam citit intrebarea si am si raspuns tu ce faci ba mucea? Vii sa spui ca eu te jignesc? Arata ba unde te'a, jignit eu pe tine, sincer, pe bune, arata unde la primul raspuns am jignit cu ceva.Am spus ba sa verifici sigurantele da or ba? Am spus ca eu nu am vazut asa ceva.Azi noapte ceara am fost la masina am apasat toate butoanele laughing zic mai poate ca nu stiu eu,poate ca nu am citit eu in manualul cartii, am deschis un geam, am incuiat masina si dupa am apasat cum zicea unu pe aici sa tin apasat mai mult pe un buton, ala ce a spus na spus pe care buton, nici nu a spus macar ca are un buton separat, asa ca am tinut apasat pe ala care incuie masina si nimic laughing geamu tot deschis sta.Am doua masini una 2014 si una 2017 ambele noi luate,am citit in cartea masinilor si nimic, la descuiat geamu nu spune ca sar inchide de la cheie laughing

Primul meu raspuns am vorbit frumos, am spus, nu ak vazut, nu am auzit, dar tot ce se poate sa fie si masini asa.Am spus asta sau nu? Nu am jignit pe nimeni, nu aveam de ce.Ba am spus daca e arata o cheie ceva o poza sa vaz si eu sa nu mor prost laughing
Apo au sarit altii ca is prost, ca ma bag ca nu stiu ce.Pai ma bag ca vreau sa aflu,eu daca aud ceva nou,care nu stiu, care nu am vazut asa fac, ma bag cer lamurire, sau poza ceva sa vad, nu pot sa retin ceva doara ca asa zice X sau Y., vreau sa retin ceva sigur.Vad ca pe voi va deranjeaza chestiile aste.
Mai devreme ziceai ca pe sitele asta se ajuta oamenii, cum? Daca eu iti cer sa arati o poza cu o cheie sa vad si eu tu ce fel ma ajuti? Dai mesaj si spui cu totul alte povesti ca eu joignesc, ca am zis de tarani etc.Treb sa trimiti o poza, ceara iti multumeam, vedeam si eu ce nu am mai vazut, nu vad ce e rau in asta.
Dar o sa trec pe la un dealer si o sa intreb ca idee, macar sa nu mor prost laughing
Ciudati voi sunteti nu eu.Eu sunt deschis la nou, la orice este corect, vreau sa invat sa stiu multe chestii, de aia si citesc pe aici asa din cand in cand.
Eu nu intreb, asta daca ai observat, adica nu pun intrebari.Stau si citesc ce zice unu altul, ce intreaba unu altul si daca mi se pare mie ceva curios intru citesc raspunsuri, culeg ce cred eu ca e bun, daca gasesc ceva bun si retin.
Daca vad ceva ce nu am cum verifica intreb, asa cum a fost cazu aici, arata frate si mie o cheie cu comenzi pe cheie de schidere sau inchidere a gemurilor.Asta nu e contrazis, asta e o cerere, am facut o cerere catre cei care au daca vor si pot sa imi arate.
Deci una e sa contreazici, alta este cand ceri ceva.Mai puneti mana si invatati si sa vorbiti, sa va purtati in afara de chat si Facebook, de aia aveti entu asta sa folositi si pentru altceva, nu doara rahauri. OK? Bafta

| Al999 explică (pentru relian):

In fine, iti multumesc pentru raspuns.
Nu are rost sa ne contrazicem pentru niste lucruri.

Răspuns utilizator avertizat