| Andrwi a întrebat:

Am un casetofon de 50w se poate monta pe el boxe de 50 w rms si 150w puterea maxima? sau daca nu imi poate recomnda cine boxe tip sistem (component) de 50w pentru ca eu nu gasesc. Si straniu ca masina a venit echipata cu acest tip de boxe.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

50W RMS inseamna ca aceasta putere "se poate baga" din amplificator maxim, timp de 5 minute, iar la 150W maxim se arde (ca o siguranta).
Daca tu ai un amplificator cu iesire de 50W maxim, inseamna ca puterea este sub puterea RMS al boxei, deci se poate utiliza cu boxa de 50W.

Mentionez ca, in masina nu-ti poti auzi propria voce la putere de 10W, restul sunt doar grandomanie sau cand vrei sa strici linistea padurii in excursie, cu manele tongue

Deci, poti sa le folosesti linistit, dar preferabil nu la maxim.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general se pot monta orice boxe cu conditia sa respecti rezistenta interna specificata (marcata cu litera Ω ). Daca montezi o boxa sau doua cu putere mai mare se va auzi mai slab si cu putere mai mica se va auzi cu distorsiuni si se poate strica. Daca insa pui cu rezistenta interna mai mica se poate strica aparatul, definitiv.

| xerxes1 a răspuns:

50w este scris dar rms nu trece de 17.
Este o limita fizica impusa de cei 14 V de la alimentarea etajului final.
Amplificatoarele care depasesc aceasta putere au un convertizor electronic care le mareste tensiunea de alimentare.
Si acela ocupa ceva spatiu.
Deci poti pune linistit orice boxa doresti cu putere mai mare de 20W.