| Anonimusrocraft a întrebat:

Am un ford focus combi 1.6 tdci 90 cp si vreau sa merg in Germania, am de mers 1014km, de cate ori trebuie sa-i fac plinul si cu cat pot sa merg pe autostrada? Si ce se intampla daca merg mai tare decat limita de viteza (apropo masina merge cu peste 160km/h si nu se simnte)

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Daca te ia radarul in Ungaria iti vina acasa in 3 zile.Amenda minima este 100E si se poate plati online cu cartea de credit.
Foloseste Waze pe tel este destul de util.Asa o sa stii dinainte pe unde stau cu radarul.
Calculeaza in asa fel incat sa nu alimentezi din Ungaria.In cazul in care esti nevoit sa o faci este bine sa platesti cu cardul.
Alimentezi la iesire din tara si apoi in Austria.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu nu stii consumul propriei masini incat sa iti calculezi cat combustibil ai nevoie?

Cum te duci pana in Germania fara permis? Ca presupun ca nu ai daca pui intrebarea ce se intampla daca intrrci limita de viteza

| anonimg a răspuns:

Fiecare sofer trebuie sa cunoasca consumul masinii sale.
Faci plinul (trebuie sa stii cati litri intra in rezervor), dai kilometrajul la zero (ex: https://youtu.be/3NqDCx9cR0I?t=1m12s ) si dupa ce mergi 100 km te uiti la bordul masinii sa vezi unde este acul, cam pe la ce linie se afla.

Potrivit site-ului http://www.thecaryoudrive.com/ro/034965b00b masina ta ar trebui sa aiba un consum mixt de 6 litri/100km si un rezervor de aproximativ 50 de litri (nu stiu daca este chiar modelul din link).
Astfel dar, potrivit site-ului https://www.calculat.org/ro/energie-combustibil/consum-combustibil.html vei avea nevoie de aprovimativ 61 de litri de motorina pentru cei 1014 km.
61 de litri X 5, 7 lei/litru = 347, 00 lei.