| Claudiu_Deleanu_2000 a întrebat:

Am un Mercedes c200 kompressor din 2000
Motor 2.0 benzina.
Cand am cumparat masina de la un tovaras de al meu avea aprins in bord check engine si scria service in 1400km.
Acum, dupa 2 luni circa imi apare service in 200 km.
Este posibil ca masina sa fie setata ca la un anumit numar de km sa fie bagata in service sau sa fie chiar stricata?
Mentionez ca masina nu da semne a fi stricata.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai, masina are setat intervalul de service. Ar fi bine sa ii faci revizia in 200 km si sa resetezi intervalul.

Cat despre check engine, clar are o problema pe undeva, un tester te va elucida

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor
Scuze.
Masinile sunt "programate" sa aiba parte de intretinere (revizii). O sa afli astea, cand vei merge la scoala de soferi (sunt curios cine a condus aia 1200km).
Check engine aprins = du-te la service pentru constatare (diagnoza).
Service 200km = du-te la service cu ulei si filtre + consumabilele care au mai ajuns la sfarsit de termen (vezi placute, curea distributie, curele accesorii, furtune, garnituri, stare fluide).
Dupa ce mergi cu masina la un mecanic bun, sa faca revizia, ca prin minune, va disparea acel "service in... km", si va mai aparea abia peste vreo 15. 000km.