| andrei099686086 a întrebat:

Am un passat b6 din 2010 si nu stiu ce face butonul de pe navigatie(traffic).De fiecare data cand apas pe el imi spune search traffic information si dupa no traffic information.

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Greșit. Are navigație, nu are informații de trafic care se livrează în baza unui abonament. Iar la noi nici nu exista infrastructură pentru traffic Info.
De ex, eu am navigatie dar imi calculează timpul pana la destinație fara sa ia in calcul si traficul pentru ca nu am mai plătit abonament. Asa ca imi calculează timpul ramas doar in functie de viteza curenta, viteza legală pe segmentele de drum care urmează si distanta rămasă.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pentru ca tu nu ai navigatie la acea masina, asta e tot.Ai buton, da ala il ai dar nu si navigatie laughing.Nu stiu dar asa au facut, sau asa fac unii fabricantii, pun toate butoanele chiar daca nu ai si aparatu, sau acel buton n-are nici o functie la masina ta.De ce? Au spus ca in cazul in care ai o masina fara navigatie,sa dam exemoplu tau,omu poate ca vrea sa isi puna,in cazul asta ai totu tras,cablurile sunt acolo,butonu este acolo,tu trebuie doara navigatia sa o pui si display schimbat.O alta explicatie ar fi ca este mai ieftin pentru fabricant sa dea comanda doara pentru un singur model de plastice,de butoane, de cabluri.
E mai scump cand comanzi de exemplu plasticu ala unde vin butoanele, unele trebuie sa aiba gaura sa intre si butotnul respectiv, altele sa nu aibe, unele sa aiba si cabluri trase, altele sa nu aibe cabluri.Deci e mai simplu sa puna un singur cablaj si toate butoanele, ies ei mai ieftin.

Concluzia este ca tu nu ai navigatie, dar ai butonu si cablurile trase.Asta inseamna ca daca vrei navigatie doara cumperi navigatia si display le montezi,conectezi cablurile care is deja acolo,butonu e deja acolo, il ai aia e tot, o sa ai navigatie, dar acu nu ai laughing

Cand cumperi o masina scrie daca are sau nu navigatie, nu te mai uita ca are butoane, intrebi eventual daca nu esti sigur.Bine vorbim aici de masina noua, la aia poti cere toate datele ce are ce nu are. Daca e msina folosita poti intreba al care o vinde, eventual incerci butonu ala. Daca nu stii cand vezi asa nu cumperi, cum e cazu tau ai intrebat, desi se pare ca tu deja ai cumparat masina apoi vii sa intrebi laughing asta e de naspa, la revedere ai cumparat-o asta e.Ala care a vandut masina nu ti-a spus? Sau tu nu ai intrebat, frate are navigatie? Ca daca ar fi avut ar fi trebuie sa functioneze laughing deci ala nu te putea minti.
Deci butonul ala nu face absolut nimic.

| relian a răspuns (pentru Uvox):

Asa si nu vad ce legatura are scula cu prefectura? Omu spune ca GPS lui nu functioneaza deloc,deci deloc nu trafic nu rahat. Daca nu platesti pentru real trafic, asta nu inseamna ca gps nu mai functioneaza, GPS-ul functioneaza indiferent ca platesti sau nu platesti ceva, probabil ca nu-ti arata traficu real, dar de aratat, de dus te duce indiferent ce platesti tu sau nu.
Deci nu vad ce raspuns ai dat tu corect.Tu esti total pe dinafara cu raspunsul asta.Omu a intrebat clar GPS nu-i functioneaza, deci clar el nu are GPS. Stiu sigur asta pentru ca si eu am un Audi nou care are butoate de gps dar nu are gps, iar ce am spus e ce am intrebat la dealer de unde am cumparat, Au spus oamenii clar masina nu are gps desi are buton de gps si la fel daca apesi pe buton zice exact ce spune cel care a intrebat.Si eu eram asa nelamurit,asta inainte sa intreb,sa cumpar masina, zic frate de ce nu merge GPS-ul? Pentru ca nu are, asta a fost raspunsu.Zic pai vad are buton, zice cauta apoi no trafiic bla bla. Zice da asta pentru ca nu are gps, are doar cabluri si butoane, dar gps nu are.Masina este nou si stiu f bine ce vand.laughing asta in America nu in RO sau mai stiu eu ce alte parti.

In sf nu conteaza ce si cum,ce conteaza este ca tu ai dat un raspus clar pe linga si mai vii sa imi spui ca eu gresesc laughingapoi si mai grav asta care intreaba iti si da raspuns castigator,total aiurea,de parca tu gata iai rezolvat lui problema.El ramane cu problema,gps tot nu functioneaza,deci nu vad ce a priceput el din raspunsul tau.Dar cred ca n-a inteles absolut nimic,el crede inca ca are GPS laughing si chiar de ar avea,ar trebuie sa functioneze,asa cum ai spus si tu fara sa ia in calcul traficu, adica sa iti arate aici se lucreaza, colo este accidente etc.dar de functionat trebuie sa functioneze.El se pare nu a priceput lucru asta.
Dar eu raman la parerea mea ca respectivu nu are gps, adica masina lui nu are gps, ori daca are atunci ceva este in neregula cu gps nicidecum ca na platit.
Nu stiu despre ce anume vorbesti tu de infratsructura de peste prajit, nu vad legatura.Gps e gps si aia e tot, indiferent ce infrastructura ai ala iti arata drumurile pe care au mers cei care au sateliti si iti vind gps sau iti dau acel serviciu.Cabnd cumperi un gps, deci nu al de la masina, la acel gps nu mai platesti nimic toata viata.Acum ca vrei tu sa iti arate traficu live,adica tot ce se intampla in timp real pe drumuri pentru asta da platesti separat,dar ca harta, sa te duca prin trafic, prin mais tiu eu ce accidente, drum inchis etc te duce, iti arata harta iti zice tot pe baza informatiillor ce le are puse in acea hara la data cand a fost facut, vandut acel gps.
GPS-ul are 2 chestii.harta care o fac aia ce merg pe srazi si inregistreaza tot, ca asa s e face si semnalul care vine de la un satelit.Atat timp cat tu ai harta ca e veche ca e noua semnal ai indiferent ca platesti sau nu, pentru ca asa se vand gps-urile astea, deci ala te va duce dupa harta ce o ai in el ca e veche ca e updatata te va duce dupa ce are la dispozitie.Nici vorba sa zica cauta traficu si dupa sa zica no traffic laughing adica no traffic ca n-are harta n-are gps n-are nimic laughing
Dupa cum crede cel care a pus intrebarea, sau cea inteles el de la tine, este ca daca nu plateste nu are gps laughing asta e total gresit, el trebuie sa poata folosi acel gps daca il are instalat pe masina indif ca a platit ceva sau nu.Ca nu vede el ca este un accident, ca nu vede c a este aglomerata o strada aia n-are a face, gps-ul trebuie sal duca, trebuie sa functioneze.Eu asa vad ca sunt toate gps-urile.Acu daca voi cine stie ce aveti acolo, sau ce are respectivu habar nu am, dar orice gps chiar si vechi de 10-15 ani eu asa vad ca functioneaza.
Referitor la ce spui tu ca calculeaza timpul dupa nu stiu ce chestii, gresesti.GPS calculeaza timpul dupa harta ce o ai tu in acel gps si dupa viteza cu care te deplasezi tu.El estimeaza dupa harta, pe harta are cu ce viteza trebuie sa se circule in orice zona, si tu cand pui gps inainte sa pleci la drum de ex, el iti va zice faci 1 ora, asta in baza harti, acu depinde daca harta este updata, dar indiferent se ia dupa harta acolo este trecut viteza max ce se poate circula, el in baza aia iti arata timpu.Asta odata. Apoi cand te deplasezi, iar tu mergi de ex cu viteza mult mai mare el iti updateaza timpul fctie e viteza cu care tu te deplasezi.Indiferent ca platesti sau nu platesti la fel functioneaza un gps.
Ce zici tu ca platesti, aia este ca tu sa poti evita drumurile in lucru, sa poti evita aglomerarile, drumurile unde s-a produs un accident, un drum inchis etc.Pt asta platesti nu sa iti arate el cine stie ce credeti voi.
Deci indiferent ce GPS ai asa iti calculeaza timpul, cum ai spus si tu dupa viteza, dupa viteza legala ce o are inregistrata in harta si distanta ramasa de parcurs.Indiferent ce gps ai avea indiferent ce ai plati timpul se calculeaza dupa astea.GPS nu are de unde sti cat dureaza un acident sa fie clear, sau cat dureaza un drum inchis sa-i dea drumu, n-are de unde sti, nu stiu nici aia care lucreaza la acel drum, nu stie nici politia care apare la fata unui accident.Deci nu stiu despre ce anume vorbsti tu ca platesti, sau pentru ce crzi tu ca platesti.Tu pentru asta platesti, sa vezi in timp real traficu sa poti evita zonele astea, aia e tot.Deci ce am gresit eu? Despre ce infrastructura vorbesti tu? Ce informatii? Informatiile astea nu se dau de catre infrastructura unei tari, adica nu se dau de autoritati astora cu satelitii sau care fac gps-uri.Aia nici nu discuta cu vreo autoritate de stat, doara atat cat sa circule si sa inregistreze drumurile, pentru aia au permis, merge ala cu masian cu camere si inregistreaza tot pe drumuri, aia face, apoi realizeaza harta unui poras a unei tari etc pe baza a ceia cea filmat.In acea inregistrare are tot semne de circulatie, viteze legale tot ce se prinde in acea inregistrare.Asta e tot.
Deci ar fi bine sa raspunzi astuia care intreaba, sa-i spui ce problema are, asta pentru ca raspunsu tau este total pe linga cea intrebat omu, Clar? Daca ai ceva neclaritati ma gasesti pe aici.Bafta
Daca crezi ca nu am dreptate vino cu informatii, dar valide, nu info ca asa crezi tu.Ce am spus eu este ce scrie pe gps, sau ce raspuns am dat este ce am intrebat pe fabricant, nu am spus eu astea de la mine. Fabricantu mi-a spus asta ca au pus butoane dar nu si gps.

| Uvox a răspuns (pentru relian):

Nu e cazul sa te inflamezi asa. Ai dreptate, eu am greșit. E ok?
Eu nu am Audi, nici nu conteaza ce am.
Dar am navigație (GPS) dar nu recepționează informații despre trafic. Asa ca face ce am spus, imi arata ETA fara sa tina cont de trafic ci doar de viteza legala si distanta.
Arata simbolul de trafic ca ar cauta dar in final nu recepționează nimic. La mine, este pe baza de abonament. Că si update-ul la hărți.
Imi pare rau daca am oferit informații eronate.

| andrei099686086 explică (pentru relian):

Mie imi merge gps. ma duce unde vreau, problema e ca nu merge sa imi arate info despre trafic.

| relian a răspuns (pentru andrei099686086):

Atunci invata sa intrebi, dupa cum te'ai exprimat e ca si cum GPS-ul nu functiona.Dar nu-i de mirare ca nu stiti nici sa mergeti pe strada laughing pe jos vorbesc laughing laughing

| Uvox a răspuns (pentru relian):

Greșit. Are navigație, nu are informații de trafic care se livrează în baza unui abonament. Iar la noi nici nu exista infrastructură pentru traffic Info.
De ex, eu am navigatie dar imi calculează timpul pana la destinație fara sa ia in calcul si traficul pentru ca nu am mai plătit abonament. Asa ca imi calculează timpul ramas doar in functie de viteza curenta, viteza legală pe segmentele de drum care urmează si distanta rămasă.

| OldSoul a răspuns:

Cand masina era noua, si avea harti actualizate, si poate ceva abonament, cand apasai butonul ala primeai informatii cu referire la traficul din zona, mai simplu spus, te anunta din timp daca e aglomeratie, daca sunt drumuri in lucru, astfel incat sa poti alege o ruta alternativa din timp, si sa economisesti timp.

Insa, din pacate, la noi e inutila aceasta functie, dar in schimb, ai WAZE.
https://ksassets.timeincuk.net/......423s-1.jpg

| andrei099686086 explică (pentru OldSoul):

Si daca merg la reprezentanta nu pot plati abonament?

Răspuns utilizator avertizat