| Yamaha123 a întrebat:

Am un piaggio ciao ce ulei trebuie sa-i pun in benzina rosu sau verde care e mai bun si de ce?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Yamaha, pentru motoarele in doi timpi se foloseste uleiul de amestec. Trebuie sa fie sintetic 100/100 neaparat. Procentul este de 2/100, la un litru de benzina, trebuie 20 ml de ulei. Nu pune niciodata la "ochi".Cat priveste culoarea este mai putin importanta deoarece nu este nicio diferenta intre culori, este important sa fie sintetic suta la suta. Printre uleiurile de top 2t, Motul 800 cu un pret de 17 euro/litru, Repsol la un pret de 7 euro/litru, apoi vine Castrol cam la acelasi pret cu Repsol!

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ar fi bine sa folosesti Motul Scooter Expert 2T, oricum cel rosu si verde este pentru drujba, poti sa-l folosesti si la scuter, dar nu este foarte bun.

| Vlad_Airinei_1998 a răspuns:

Eu stiam ca uleiul rosu e pentru cutiile de viteze.

| Yamaha123 explică (pentru Vlad_Airinei_1998):

Nu stiai bine

| Vlad_Airinei_1998 a răspuns (pentru Yamaha123):

Ba da, stiam bine, tatal meu repara stivuitoare, si la cutiile de viteze pune ulei rosu.

| Yamaha123 explică (pentru Vlad_Airinei_1998):

Uleiul rosu este pentru amestecul combustibil (de amestecat cu benzina la motoarele in 2 timpi_(drujba, scutere, etc.)la cutiile de viteze exista ulei de transmisie http://www.bmwcraiova.ro/cutie-de-viteze/ulei-transmisie-355/)
!

| perteamihai15 a răspuns:

Ulei verde pentru. motoare in 2 timpi, 20ml pe litru, daca pui prea putin, se poate gripa, daca pui prea mult, se depune apoi nu mai da scanteie si nu mai porneste.