| anonim_4396 a întrebat:

Am cumpărat o motocoasă straus Austria de 3, 5cp.
Cât ulei de amestec ii pun la 1L de benzina și ce ulei trebuie roșu sau verde?
Funda

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Pentru realizarea amestecului de benzină-ulei utilizați numai ulei pentru motoare în doi timpi (ulei amestec 2T) și numai în cantitățile recomandate de producător. Amestecul incorect poate conduce la defecțiuni majore ale motorului, producând uzură ridicată și prematură a acestuia. Nu contează deloc ce culoare are, atât timp cât pe bidon scrie că e special pentru amestec cu benzină la motoare în 2 timpi.

Pentru amestecare introduceți în recipientele speciale ce însoțesc aparatele sau într-o canistră de benzină uleiul de motor și apoi benzina. Puneți capacul și agitați. Deschideți cu atenție capacul și turnați amestecul în rezervor conform indicațiilor din manualul de instrucțiuni.

Cele mai frecvent întâlnite raporturi de amestec benzină-ulei sunt:
1. 50:1 – 50 părți benzină la 1 parte ulei
2. 40:1 – 40 părți benzină la 1 parte ulei
3. 25:1 – 25 părți benzină la 1 parte ulei

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cel mai bun este cel rosu.
La 1litru de benzina se pun 40ml de ulei.