| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care lucreaza la un hotel in care a parcat in parcarea angajatilor,un prieten de al unui coleg de al sau a parcat unde se aprovizioneaza hotelul cu marfa nu in parcare, acesta a dat cu spatele si ia sifonat putin aripa dreapta si usa din dreapta, nu au mers la politie nici unu, au ramas ca se inteleg la un tinichigiu u masina, aceasta intamplare se intampla acum 1 luna si plateste prietenu meu care l-a lovit, nu mai da de ala care l-a lovit acum o luna de zile, ce este de facut in aceasta situatie?

Am vorbit cu un prieten si a zis ca daca nu ma inteleg cu ala si merg la politie ne ia la amn2 permisu si amenda 320 ron, este posibil asa ceva?

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

In cazul asta tu fiind cel care l-ai lovit, ai putea chiar sa nu mai patesti nimic! Daca tu in timpul asta ai facut nu stiu ce combinatie si ti-ai facut dubita sa nu se cunoasca vreun semn ca ai lovit pe cineva si la politie nu recunosti, cel lovit dupa o luna chiar nu mai are cum sa demostreze ca tu l-ai lovit, poate demostra doar daca in parcare exista camere video si obtine filmarea, altfel e cam degeaba. Asadar mare greseala din partea celui lovit ca nu a rezolvat pe cale legala totul!
Cel mai probabil cel cu masina lovita ramane sa isi faca singur masina.

1 răspuns:
| CristianCRS a răspuns:

Sincer,nu am inteles mai nimic din ce ai explicat in prima parte, cert este ca cel care a parcat in locul de aprovizonare va lua o amenda pentru ca nu a respectat zona de aprovizonare in nici un caz nu i se va lua permisul, iar cel care l-a lovit cel mai probabil tot la fel va lua o amenda pentru ca nu s-a asigurat si i-a avariat masina dar si in cazul lui nu se impune retinerea permisului. A fost o ciocnire intr-o parcare atata tot, greseala a fost a celui lovit, trebuia sa ceara asigurarea si daca nu la politie pentru autorizatie de reparatie si asigurarea celui care l-a lovit in mod normal nimeni nu iti repara masina daca te duci cu ea busita si daca o face o face pe riscul lui.