| LazarDesign a întrebat:

as dori sa stiu daca poti lua amenda de parcare daca ai parcat pe o parcare care nu este al nici unui proprietar si care nu are pe jos, pe gard, o tablita sau altele unde sa scrie numarul de inmatriculare a cui este parcarea, nr-ul apartamentul blocului/casei sau sa scrie undeva Parcare privata si/sau Parcare cu plata. Tin sa mentionez ca am parcat pe un loc de parcare care are pe el doar nr-ul de aprcare adica: 1; 2; 3 si asa mai departe in rest nimic nu era scris pe parcare, pe jos, pe gard, o tablita cu nr-ul blocului, apartamentului, nr-ul de inmatriculare al proprietarului (daca are proprietar) etc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In aceste cazuri n-ai de ce sa fii amendat, eventual, daca exista un platitor al parcarii respective, iti poate cere sa pleci.

| LazarDesign explică (pentru Ioandelasal):

Ioandelasal tin sa-ti mentionez ca am avut si nr-ul de telefon scris asa mare pe o foaie A4 pe parbriz la vedere sau macar daca nu l-a observat putea sa imi ridice stergatoarele ca mai mult de o ora jumate nu am stat, toata actiunea a durat de la orele 16:00 pana la ora 17:30 atata am stationat pe locul de parcare al dansei dar nu erau ocupate celelalte locuri de parcare care numai doua din ele erau numerotate ca fiind al unui proprietar restul erau numerotate ca si respectivul lor. Era mai de castigat daca parca pe un alt loc de parcare decat sa sune la politie sa vina sa imi faca proces verbal ca cica ii a ei parcarea desi dansa nu are nici un insemn nicaieri cum ca ar fi pamantul ei! Maine ma duc la politia locala ca dansii mi-r scris amenda la ei la sediu si le spun ca nu e un loc amenajat nu scrie nicaieri ca e parcare privata sau cu plata si depun contestatii si plangere impotriva ei pentru ca nu a vrut sa tratam problema pe cale amiabila ca niste oameni civilizati.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LazarDesign):

Poti face plangere contraventionala, la judecatorie.