| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, un prieten lucreaza la un hotel, a parcat maisna in parcarea privata de la hotel(parcarea angajatilor) el a iesit din parcare cu spatele si a lovit o masina usor,masina lovita nu era unui prieten de al unui coleg si a intrat putin tabla la usa si la aripa, ce este de facut in aceasta situatie? prietenul meu care lucreaza la hotel nu vrea sa ii dea asigurarea pentru 1-2 mil cat este reparatia la un opel astra din 1995. Ce pasi ii recomandati sa faca in aceasta situatie?

4 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu pagubasul, daca el este de acord puteti repara probabil fara sa vopsiti sau sa chituiti.

| Braunion a răspuns:

Daca nu ii da asigurarea cel lovit poate merge la politie si sa declare accidentul, caz in care prietenul tau (vinovat de accidentul produs) va fi controlat de catre organele abilitate si obligat sa plateasca daunele (cu ajutorul asigurarii sau fara). Se poate ajunge la proces, proces pe care prietenul tau nu are cum sa-l castige in instanta (intrucat este evident ca e vina lui)
Daca nu se inteleg amiabil si daca nu declara nimeni la politie accidentul in termen de 24 h amandoi sunt pasibili de dosar penal.

| AgathaRo a răspuns (pentru Braunion):

In care filme ai vazut? Dosar penal pentru nedeclarearea unui accident usor intr-o parcare.