| Stoleru a întrebat:

Am un scooter piaggio model vechi, de prin 90 si ceva, dar e in conditii foarte bune, nu prea a fost folosit. Problema e ca dupa ce mam folosit de el anul trecut, am vrut sal pornesc acum ceva zile si na mai vrut so ia. Iam bagat benzina, iam schimbat bujia, iam curatat carburatoru, iam incarcat bateria si tot no ia. Mergea si la automat si la pedala, dar vad ca nici cu una nici cu alta nu vrea sa porneasca. Voi ce ziceti ca are? Ofer funda

Răspuns Câştigător
| nelutu33k a răspuns:

Am patit si eu asta verifica scanteia la bujie scoate bujia din chiulasa si pune-o pe ea si dai o pedala si vezi daca da scanteie si daca da atunci dai pedale fara bujie pusa dupa baji o seringa de benzina in capul la piston si pui bujia la loc si scoti furtunu de benzina din carburator dupa asta ie obligat sa porneasca daca ai scanteie si daca porneste atunci e ceva de pe partea cu alimentarea si aici intra galerie de admisie, muzicusa sa inchida bine lamemele, pompa de vacuum sa inchida bine si curatare carburator si ai grija ca daca e grepata galeria de admisie acel gat de cauciug si mai e si muzicuta cu lamelele departate nu o sa porneasca in veci caci trage aer fals pe la galerie si nu o sa porneasca daca nu ai scanteie verifica instalatia sa nu ai scurt pe undeva si daca nici asa ie cdiul de vina sau bobina de inductie depinde cum e la tine cam asta ar fi si indicat este sa schimbi semeringurile la ambielaj pentru ca nu sunt scumpe ca s-ar putea sa traga aer fals si pe acolo

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Scanteie da?
Daca da, incearca asa, faci 4 pedale fara contact pus, bagi benzina cu o seringa la bujie, pui totul la loc, pui contactul si ii dai la picior, ar trebuis a porneasca.