| mitzu09 a întrebat:

Am un vw caddy 2.0 sdi manuala 5 trepte... care nu vrea sa mai intre in viteza 1 nici la rece nici la cald nici cu motorul oprit....in rest intra in toate treptele perfect. astept pareri!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca ai ulei e normal iti trebuie sincrin+inel sincron ca a 1 a e cea care se uzeaza maimult. Nu incerca fara ambreiaj ce spun astia ca nu are sens si bulesti mai rau. Incearca sa bagi intai 2 si apoi 1 posibil sa mai mearga o vreme asa. Verifica reglajul ambreiajului.
https://www.youtube.com/watch?v=nCSEtCArRI0

| mitzu09 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta a fost primul lucru care am incercat : din 2->1 si nu merge sub nici o forma... cred ca ramane varianta cu sincroanele din pacate...

| aditu200 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ce sa bulesti ma? Ia zi.mi daca esti asa mare mecanic? Habar n. aveti cum functioneaza o cutie de viteze si va dati zmei pe aici

5 răspunsuri:
| aditu200 a răspuns:

Porneste motorul si incearca sa bagi in viteza fara sa calci ambreiajul...si asculta daca caraie cutia sau moare motorul

| mitzu09 explică (pentru aditu200):

Nici nu caraie, nici nu moare...

| Raul1221 a răspuns:

Impinge-o putin ..cu motorul pornit, si incearca sa o bagi in viteza. Poate are ceva care a blocat-o acolo.