| allka a întrebat:

Am un vw Sharan si doresc sa fac transport de persoane pe o ruta. Ce acte necesare imi trebuie pentru a intra in legalitate?

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pentru asta iti trebuie firma fiindca nu mai sunt avizati particularii de ceva ani, trebuie sa iti deschizi o firma. Legislatia este aici http://www.euload.com/legis/legis.175.php Daca te intereseaza pasii pentur infiintarea firmei o sa iti dau si copy la aceste date:
Pentru a infiinta societatea comerciala trebuie sa intocmiti si sa depuneti un dosar la Registrul Comertului; acesta va va elibera certificatul de inmatriculare al societatii.
Dosarul trebuie sa cuprinda:
- dovada rezervarii de denumire a societatii;
- dovada actului de spatiu;
- declaratie pe proprie raspundere a asociatilor si administratorilor,
- cazierele fiscale ale acestora;
- specimen de semnatura,
- dovada depunerii capitalului social,
- actul constitutiv al societatii;
Toate acestea autentificate si inregistrate de catre un notar sau avocat.
In cazul in care nu aveti timpul necesar pentru a va ocupa de intocmirea dosarului puteti imputernici o alta persoana; e bine sa fie o persoana cu studii juridice, de preferinta un avocat sau un consilier juridic.
Din momentul depunerii si acceptarii dosarului la Registrul Comertului, in termen de 3 zile va puteti ridica Certificatul de inmatriculare al societatii, urmand apoi cu acesta, sa va inregistrati la Administratia financiara.

Mult succes!

| wv a răspuns:

Mai bine faci la negru decit sa te apuci de acte ca te apuca groaza