| Eugen_Eugen_2000 a întrebat:

Apa in motor capul la piston. Am desfăcut galeria mașinii, nu am închis capota bine iar după ce astăzi a plouat foarte tare am sesizat ca a plouat sub capota, ce este de făcut?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai avut motorul demontat sau ce anume? Ca nu ajunge apa acolo chiar si cu capota neinchisa bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sufli cu compresorul, demontezi bujiile și învârti motorul de mai multe ori (dând la cheie). Apoi bagi cu seringa niște motorină în fiecare cilindru și dai la cheie din nou, după care sufli.
Motorina e pentru a curăța petele de rugină care sigur există deja.
Normal se acoperă orificiile de admisie, atunci când demontezi galeria. Altfel poți avea surpriza neplăcută de a scăpa ceva în motor, sau de a intra praf/apă.

| Eugen_Eugen_2000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am cu ce sa sflu dar dar dacă am injectoarele scoase și scot și bujiile și dau la automat nu ar fi de ajuns? Precizez și ca mașina mea este pe benzina. Sa pun benzina în capul la pistoane?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Eugen_Eugen_2000):

Scoti bujiile si dai la automat. Ca sa nu pui motorina (nu ca ar face rau), poti folosi spray WD 40.

| relian a răspuns:

Adica ce vrei sa faci tu? Ai apa la motor capul la piston laughing cei aia? "Apa in motor capul la piston." te citai,ces astea, versuri laughing

Deci ai desfacut galeria de admisie,ai uitat capota deschisa si a intrat apa pe acolo.E bun si asa rau.
Cei de facut? Pai defaci toata galeria,desi cred ca este deja desfacuta,verifici
-Desfaci injectoarele daca ai diesel,sau bujiile daca ai pe benzina,te uiti in interior cu ceva llanterna,camera daca ai telescopica,ori aspiri cu un aspirator,pui un furtunas subtire la furtunul de la aspirator legi acolo cu ceva,capaul ala in bagi in fiecare cilindru si aspiri.
Foloseset un aspirator de asta pentru apa si praf cum ii mai zice.
Scoti capacul de la chiulasa si verifici si acolo,acolo vezi exact daca este apa sau nu,aspiri si pe acolo de este apa.
-Scoti tot uleiul din motor,cand scoti busonu, ar trebuie sa vezi ce curge, daca este apa, aia o sa iasa prima.
-Pui alt ulei, pui totu la loc si apoi pornesti, cam asta e ce ar trebuie sa faci.
Bafta

| Brizbriz a răspuns:

Cumperi alta masinahee hee

| Eugen_Eugen_2000 explică (pentru Brizbriz):

Nu este un răspuns tocmai potrivit

| Brizbriz a răspuns (pentru Eugen_Eugen_2000):

Nu, e katerinka
problema e ca ar cam trebui sa chemi sa o tracteze la service, dupa cum vezi raspunsurile, trebuie sa faci o tona
iar eu banuiesc, ca tu nu te pricepi (daca intrebi aici), iar fara ajutor profesionist poate sa ia si foc

deci, eu as sufla in iaurt si as tracta-o la service

| RxTx a răspuns:

Se rezolvă dai in continuare nune nici o problema
Fai ce ai de facut
Apoi umpli motorul cu motorina in loc de ulei
Apoi lași motorina sa curga
Apoi pui ulei in motor poate sa fie si uleiul uzat pe care la avut înainte apoi il lași sa curga apoi pui ulei curat in motor si gata asta e

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Sau daca ai de unde sa faci rost de gaz lampant gazul este mai bun de cat motorina de pus in motor sa spele tot

Nu cumva sa pui benzina in motor in loc de ulei ca topeste niste oringuri nește garnituri de cauciuc
Nu e bine sa pui benzina.
Benzina araca cauciucul

Si nici motorina nu are voie sa stea mai mult de o ora in motor

Dar daca faci rost de gaz lampant poți sa ii dai si al automat cu gaz in loc de ulei sa pornești pentru 4 secunde motorul maxim maxim 6 secunde
https://tegosprime.ro/product/gaz-lampant-10l/

https://www.hornbach.ro/......l/3809211/

| DARLINGx a răspuns:

Apa in motor capul la piston laughing)))))))? Mai bine cumperi o altă mașină