| razwan3l a întrebat:

As dori sa ma lamuresca cineva de preferat din domeniu ce pasi trebuie urmati pentru a deveni sofer pe tir...intern/international
precizez am 19 ani si in vara vreau sa fac cat c+e. dau funda la cel mai bun raspuns

16 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

Deci in primul rand sa iai permisul si atestatele. Multi sunt pesimisti in privirea incepatorilor. Dar toti au trecut pe acolo. Va trebui sa cauti o firma care angajeaza sofer de ajutor ca sa mergi cu unu profesionist si ar fi bine sa incepi direct international ca nu o sa fie greu in doi. Sa ai multa incredere in tine.

| axll a răspuns:

Primul pas este sa iti iei categoriile C si E. al doilea pas sa iti iei atestatul de transport marfuri de la ARR si cartela tahograf (este tot un curs, te va costa cateva sute de ron). asta e partea cea mai usoara. partea grea este sa convingi un patron sa iti dea un tir pe mana fara a avea experienta. totusi, e o masina care ajunge la 40 tone incarcata. pe langa asta nu cunosti nici tara nici exteriorul. (nu te critic, esti tanar nu ai avea de unde). sfatul meu e sa gasesti mai intai o duba de 3.5 tone sau una de 7 tone. ai avea mai multe sanse. iarasi, daca ai prieteni care lucreaza pe tir du-te cu ei in curse si roaga-i sa-ti dea camionul pe un sector de drum mai usor. (autostrada sau drumuri drepte ca sa te inveti cu gabaritul). in cocncluzie ma indoiesc ca vei gasi un tir dupa ce termini scoala de soferi. plus ca abia ce o sa ai permisul in mana si sansele de a te angaja ca sofer de tir sunt aproape de zero.

| mgtow a răspuns (pentru axll):

Nici asa sa nu-l ia nimeni pentru ca trebuie sa inceapa cu ceva, il baga cu alt sofer pana prinde ceva experienta un salariu mai mic si cu asta basta totul rezolvat. Nu e necesar sa aiba legaturi ca sa intre pe tir doar eu am 2 ani si ceva in care am condus masina mica si o autoutilitara de 3, 5 tone iar acum in 2 saptamani ma apuc de scoala la C - CE si D. Sunt sigur ca gasesc ceva doar aia cu experienta nu traiesc o viata intreaga, dar si cel care vrea sa intre ca ajutor de sofer la inceput sa vorbeasca cu patronul nu sa lase CV si pleaca pentru ca asa nu-l cheama deloc. (Daca nu cunoaste drumul nu-i problema de aia exista GPS).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi cu categoria B apoi C+E dupa care iti faci atestatu profesional la ARR(aprox 600 costa) dupa care 2 ani de experienta cu vreun prieten tirist apoi poti sa iti incepi cariera linistit.
Mult succes.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Atestatul de marfa costa in jur de 200 RON si cardul tahograf vreo 150 RON asa ca nu ajunge la 600 RON.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

E bine ca sti tu mai bine cat e pretul fara fara sa le ai.
Le-am facut in august deci te rog...

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am informat si asa sunt preturile, probabil inainte erau mai scumpe dar acum daca nu prea sunt candidati au scazut preturile.

| John90 a răspuns:

Pai in primul rand ca sa fi sofer pe tir ai nevoie de 21 de ani nu stiu daca nu s-a schimbat si iti trebuie mai multi ani ai nevoie de multe atestate depinde pe ce sa fi sofer nu e de ajuns sa ai doar C+E ai nevoie si de atestat

| mgtow a răspuns (pentru John90):

21 de ani ca sa faca categoria D 18 ani pentru A, B C si CE.

| John90 a răspuns (pentru mgtow):

Prietene nu stiu dc te contrazici cu mine eu am prieteni care lucreaza pe tir si de la 21 de ani poti sofa pe tir inainte era de la 18 dar acum e 21

| mgtow a răspuns (pentru John90):

Nu ai deloc dreptate, asa era inainte dar acum de la 18 ani poti da la C si CE cica au facilitat asta pentru a obtine categoriile mai repede fara sa astepte atat, doar la D cu 21 de ani dai. Intreaba la orice scoala de soferi ca iti spune ce ti-am zis eu.

| John90 a răspuns (pentru mgtow):

Sa nu uitam ce a scris cel care a facut topicu ca sa fi sofer pe tir daca nu ai 21 de ani nu te primeste nici unde

| mgtow a răspuns (pentru John90):

Aici nu mai stiu ce sa zic dar acum eu cred ca nu te primeste inainte de 21 pentru ca nu ai atestatul de agabaritic banuiesc sau ca nu are suficienta experienta cu B-ul (masina si duba de 3, 5t).

| razwan3l explică (pentru John90):

Nu nu ai nevoie de 21 ani numai pentru cat D

| razwan3l explică (pentru mgtow):

Fratilor nu inteleg ce atata valva cu 21 de ani dc tocmai 21? am prieten care intr-o vara a facut undeva in jur de 50 mii kilometrii si incepator si am matusa are carnet din 1994 si nu a condus 1000

| mgtow a răspuns (pentru razwan3l):

Nu e musai sa ai 21 ca sa intri pe tir, dar ma gandeam ca multi se gandesc la astia cu 21 pentru ca au experienta pe B si autoutilitare, oricum daca cauti bine dupa ce termini scoala sigur gasesti ceva.