| rap4us a întrebat:

as vrea sa stiu care sunt pasi care trebuie urmati pentru a deveni baschetbalist. funda

5 răspunsuri:
| FiddleStick a răspuns:

Pasi

Incalzeste-te si executa exercitii de stretching inainte de inceperea fiecarui antrenament sau meci. Mergi pe jos 400 metri, alearga usor 400 de metri apoi mai mergi inca 400 de metri. Aceasta este o modalitate foarte buna cu ajutorul careia poti sa iti incalzesti si sa iti pregatesti organismul pentru efortul fizic pe care trebuie sa il depui in timpul jocului.

Invata regulile de baza ale jocului de baschet. Doar cu o buna cunostinta a acestor reguli vei putea sa joci foarte bine acest joc.

Antreneaza-te si creaza-ti in mod constant provocari. Doar in asa maniera vei putea sa faci progrese mari intr-un timp cat mai scurt. Stabileste-ti in mod constant diferite goluri pe care sa le poti realiza.

Exerseaza sau antreneaza-te impreuna cu alti jucatori de baschet mai mult sau mai putin experimentati decat tine. Doar in aceasta maniera vei invata sa joci baschet foarte bine.

Invata cum sa te antrenezi si cum sa colaborezi cu coechipierii tai. Invatati sa functionati cat mai bine ca o echipa intreaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara dar nu poti devenii baschetbalist una cu doua.Ar trebui s-a te inscrii la un curs.

| rap4us explică (pentru anonim_4396):

Paid aunt deja la o echipa. Pe 18 iunie fact 2 ani de baschet

| NaTl a răspuns:

Sa ie inscrii intr-un club de baschet

| Marius47 a răspuns:

Uita-te si tu pe youtube la miscari si antreneazate mult sa dai la cos... cand dai la cos din prima antreneazate sa dai la cos din mers si dupa aceea incearca sa dai de 2-3 ori cu spatele