| Zmewnija a întrebat:

As vrea sa ma mut definitiv intr-o rulota, ar fi stilul meu de viata perfect. Singura problema este iarna. Cat timp ar rezista 2 butelii fara oprire pe incalzire?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 butelii cu arzator sau cu centrala?
Daca vrei sa te incalzesti cu arzatoare pe butelie ia ti gandul ca e sinucidere pura
Se formeaza monoxid de carbon si mori urgent in prima noapte
Rulotele si dubele moderne au incalzitor webasto cu motorina care evacueaza gazele afara si consuma putin

| Zmewnija explică (pentru anonim_4396):

Ai idee cam cat ar costa cea mai ieftina rulota sh cu acel tip de centrala despre care spui?

| Zmewnija explică (pentru anonim_4396):

Sau cat costa centrala separat, o pot cumpara separat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zmewnija):

Webasto pui pe orice rulota
Sunt firme sau meseriasi care se ocupa cu ele
Camioanele au din ala in cabina ca sa fie cald cand doarme soferul cu motorul oprit
Nu stiu cat costa trebuie sa te interesezi
Ea arata ca o aeroterma si are ecran pe care pui temperatura pe care o face

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am experimentat asta intr-un magazin. Incalzirea cu arzator ( https://www.domo.ro/......2NzwtNg-l/ ) nu dureaza mai mult de 4-5 zile. Nu ma pricep dar poate ca exista si rulote superizolate, pentru iarna si s-ar putea sa dureze mai mult! Daca mai ai si un sac bun, de iarna, poti opri incalzirea noaptea si te-ai scos.

| Zmewnija explică (pentru Salontanul):

Cam cate grade erau afara? Ai tinut incalzirea pornita non-stop doar noaptea de a durat 4-5 zile, sau si ziua? Si, cam cate grade au fost in interior?

Cat despre incalzirea cu arzator, un utilizator a spus mai jos ca este sinucidere pura, este buna sau nu (pentru a locuii definitiv intr-o rulota)?

| Salontanul a răspuns (pentru Zmewnija):

Nu mai stiu cate grade ca sunt ani multi de atunci (2003). Gradele din interior erau acceptabile pentru un magazin mic. In rulota ar fi mai cald. Nu o poti folosi pe timp de noapte numai daca ai avea un dispozitiv care periodic (jumatate de ora, ora) sa faca aerisirea. De aia ti-am spus ca ar trebui un sac de dormit bun. Fiind magazin normal ca n-am tinut incontinuu!
O solutie mai sigura ar fi un convector pe gaz dar trebuie unul cu tiraj fortat si un meserias care sa ti-l monteze cu adaptoare la rulota: inele de prindere. Sunt si covectoare pe GPL sau ii schimba diuza. Intre timp m-am documentat si sunt si rulote pentru iarna. Alea sunt mai bine izolate si vara cu un ventilator esti om. Ideea este ca trebuie sa ai baterii bune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câteva zile. De aceea o rulotă se parchează lângă o priză electrică într-un parc specializat.

| Zmewnija explică (pentru sadrian46):

Cred ca ar costa mai mult sa locuiesc intr-un parc specializat decat sa raman in apartament. Ai idee cam cate zile ar functiona, de mers non-stop, la -10 grade, si ziua si noaptea?

| relian a răspuns:

Depinde cat de mare este rulota, ce temperatura este afara si daca is nori sau senin, de este senin, soarele incalzeste f mult, apoi noaptea sa consumi.
Nu cred ca iti poate spune cineva exact ce vrei tu sa afli, doar daca e sa gasesti pe careva care a folosit asa ceva.

Dar cu canalizarea ce te faci? Rulota aia trebuie pusa undeva unde sa ai acces la canal, la apa si la canalizare.Acolo trebuie sa platesti, poate si pentru curent daca vrei si curent electric.
Intr-adevar ai iesi mai ieftin decat la o casa sau aptm, dar in RO nu prea sunt comune astfel de locuinte, nu gasesti nici spatii si nici rulote ieftine.
Nu stiu exact despre ce rulota vorbesti tu, dar daca vorbesti despre corturi miscatoare laughing nu vad ce stil de viata o sa traiesti.Simnt rulote in care mergi in picioare, care sunt ca si o casa, daca despre alea este vorba atunci mai vii deacasa laughing dar tot ai nevoie de un loc anume cu utilitati ce am spus mai sus, altfel nu vad ce o sa faci, baie, toaleta lumina.

| johnnny123 a răspuns:

Este stilul de viata perfect pana cand incerci cu adevarat sa traiesti o luna intr-o rulota si-ti dai seama ca nu este chiar atat de perfect.

Vara e cald, iarna e frig, nu poti sa stationezi decat in foarte putine zone, nu gasesti spatii amenajate unde sa te poti conecta la utilitati, trebuie sa golesti containerul de colectare a reziduurilor, trebuie sa umpli rezervoarele de apa daca vrei sa faci dus, trebuie sa umpli butelii daca vrei sa gatesti sau sa te incalzesti, trebuie sa alimentezi generatorul cu benzina daca vrei curent, trebuie sa te chinui sa o tractezi de cate ori vrei sa te muti, etc etc...

Nu confunda a merge o saptamana cu rulota in vacanta cu a trai permanent in rulota.

| Zuzu1991 a răspuns:

Rulota... hmmm... iarna iti muti kuru' mobil in tarile calde, ca Grecia, Italia, Spania, iar vara te duci in nord