| Sonia822 a întrebat:

Un prieten vrea sa cumpere o rulota. Rulota e vanduta de un roman, care a locuit in UK si s-a intors definitiv in Ro. Actele rulotei sunt pe UK. Poate fi inmatriculata in Ro? Daca ramane pe UK, pe ce termen poate ramane pe UK?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prietenul tau sa ceara de la "vanzator" actele de proprietate al rulotei, din care sa reiese ca el este proprietarul rulotei.
Daca vanzatorul nu poate sa demonstreze ca el este proprietarul, atunci este un tepar, iar rulota este furata.
Daca vanzatorul este trecut in acte ca proprietar, atunci poate vinde rulota fara probleme, facand un act de vanzare-cumparare la un notar. Dupa acesta cumparatorul poate cere inmatricularea in Romania.

| Sonia822 explică (pentru Bula):

Conteaza vechimea? Conditioneaza inmatricularea pe teritoriul Romaniei? Se face ITP la ele, chiar daca e ok dpdv tehnic, poate sa nu treaca ITP ul ca urmare a varstei?

| Bula a răspuns (pentru Sonia822):

Masina poate fi chiar si un "Old Timer", dar se poate face inmatricularea in tara.
ITP-ul se face doar daca vrea sa si circule cu ea.

| Sonia822 explică (pentru Bula):

E vba de rulota, si da, vrea sa circule cu ea

| Bula a răspuns (pentru Sonia822):

Face contractul, ITP-ul si poate circula.