| alexx1784 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un modulator mp3 pentru masina cu port usb.Am nevoie de codul de la casetofon ca sa functioneze?(Am scos bateria si nu am codul)

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Păi tocmai că ai nevoie de radio. Pe el recepţionezi frecvenţa modulatorului care e de fapt tot un post de radio dar cu rază foarte mică de acţiune.
Si încă ceva, dacă nu ai codul la cas, cum reuşeşti să activezi tot sistemul?

10 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Buna...
Rolul modulatorului este de a prelua muzica proprie de pe stikul tau si sa o emita prin unde radio printr-o anumita frecventa setata de tine, pe o anumita raza (5-10 metri depinde cat de bun este). Mai departe poti capta acele unde radio cu un aparat de radio(sau mai multe, nu conteaza ca este auto, cu casti, sau radio pe tel) care daca ii dai cautare posturi o sa gaseasca frecventa de emitere a modulatorului si odata gasita o sa inceapa muzica tongue
Ex: tu setazi modulator pe frecventa 100.0 FM, iar cand o sa dai cautare posturi la radio cand ajunge la 100.0 se opreste si inecpe sa cante muzica.

Deci in concluzie ai nevoie de un stick, card ceva pe care sa iti pui tu muzica proprie, modulatorul care o sa il conectezi la bricheta si radioul de la masina pentru a receptiona undele radio.

Nu e nevoie de vreun anumit cod ca sa functioneze.
Mult succes.

| alexx1784 explică (pentru ionutz03):

Ideea e ca nu functioneaza radioul tocmai pentru ca am scos bateria, iar cand am pus-o la loc trebuie sa introduc codul de securitate pe care nu il am!

| ionutz03 a răspuns (pentru alexx1784):

Aici nu mai intervine modulatorul.
Banuiesc ca ai o masina "straina" si trebuie sa bagi codul pentru deblocare, asa se intampla din motive de securitate sa nu ti se "fure" cass la decuplarea si cuplarea la loc a casetofonului iti cere codul pentru deblocare
Incearca sa intri pe un forum dedicat masinii pe care o ai si sigur te va ajuta cineva cu un cod de deblocare, sunt niste calculatoare de coduri, dar nu am gasit nimic momentan big grin
Trebuie sa le dai ceva date: serial number casetofon, marca si modelul, marca autoturism, an fabricati (iti spun din ce am vazut pe forumuri)

| alexx1784 explică (pentru ionutz03):

Eh,am aflat cum sa fac rost de cod, mi-a dat Arthur site-ul, insa acum am nevoie de cheitele alea pentru scos casetofonul, pe care nu le am! Ce ma enerveaza! Habar n-am de unde sa cumpar si cat costa.

| ionutz03 a răspuns (pentru alexx1784):

Nu stiu unde poti gasi big grin
poti sa imi trimiti si mie site-ul?

| ionutz03 a răspuns (pentru alexx1784):

Mersi mult :*

| alexx1784 explică (pentru ionutz03):

Placerea mea! Stiu cat e de important sa ai nevoie de ceva ce in mod normal ar costa cativa banuti buni happy >big grin

| Annnonim a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de codul de la casetofon, trebuie doar sa setezi frecventa casetofonului cu cea a modulatorului pentru ati reda.
http://www.okazii.ro/......a118313333

| alexx1784 explică (pentru Annnonim):

Sarut mana! Oricum n-am nevoie de radio, vreau sa folosesc muzica proprie.