| vegeta a întrebat:

As vrea si eu sa imi pun foli negre pa geamurile din spate ale masini cat si pa luneta si mi-a spus cineva ca ai voie pa spate si ca nu trebuie sa le omologhezi asa este sau trebuie sa si le omologhezi?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice folie pusa "PA" geam trebuie omologata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea se mai uita politia la geamurile de pe spate, de aia 'unii' recomanda folia de bazar (asa am si eu).
Insa ai doua motive suficient de serioase, sa-ti pui la o firma autorizata:
1. Orice politist 'suparat' te poate amenda (si retine certificatul), iar la ITP poti intampina probleme
2. Folia la 10 lei se decoloreaza rapid, se zgarie foarte repede (de la montaj deja ramane plina de 'raze').
La un atelier autorizat, ti se va monta folie de calitate, care nu se zgarie, montajul va fi rapid si corect, si nu poti lua nici o amenda, prezentand omologarea.

| Sofer a răspuns:

Folia se monteaza in atelierele autorizate de rar pentru montarea foliei pe geamurile spate si luneta cu transparenta 5% (folie llumar).
Am inteles ca si pe fata se poate pune folie omologata daca transparenta geam+folie 70% transparenta.

| humuhumunukuakuapua a răspuns:

Trebuie omologate iti spun din experienta.