| Samir01 a întrebat:

Atunci cand o masina iese din benzinarie si pe langa benzinarie este un trotuar dar este intrerupt de asfaltul turnat pentru benzinarie. Autoturismul trebuie sa dea prioritate la pietonii ce trec pe langa benzinarie ce sunt in trecere pe asfaltul ce intrerupe trotuarul? Sau masina are prioritate?

6 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Trebuie sa dea prioritate la pietoni. Tata mi-a zis ca trebuie sa fie marcata trecerea pietonala in continuare pe asfaltul care intrerupe trotuarul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e marcat cu trecere de pietoni le dai prioritate

| Bizon95 a răspuns:

Pietonii trec strada NUMAI pe trecerea de pietoni si numai acolo trebuie sa le dai prioritate
DAR
CE O SA FACI?!? o sa dai peste ei? ajungi la parnaie, ajungi la tembelizor, etc... mai bine le bagi un claxon de parca a luat foc strada... da' pana cand big grin

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Eronat. Pietonii au tot dreptul legal, fara a avea prioritate, sa treaca strada si pe la colt nu NUMAI pe trecerea de pietoni

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu, au dreptul sa treaca daca nu e nici o trecere in raza vizuala, nu poti sa mergi 5km dupa o trecere de pietoni

insa era vorba de prioritate, prioritate au numai pe trecerea de pietoni, altfel, ei trebuie sa fie atenti si sa dea prioritate masinilor

| Demidol a răspuns:

Tu iesi practic dintr-o curte. Dai prioritate pietonilor.
Corect acolo este un trotuar. Dar ca sa nu va zgaltaie pe voi in masina la iesire, a fost intrerupta acea portiune.