| anonim_4396 a întrebat:

Azi am avut prima ora de condus happy conduc un golf 5 2.0 TDI
Instructoru' mi-a zis sa las usor ambreiajul că pleacă singură.
Cum să plec uşor de pe loc, fără să bruschez maşina!?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 2.0TDI, faci exact cum ti-a zis instructorul. Mai exact, trebuie sa inveti zona in care pleaca cel mai tare masina, cand ridici pedala, si sa fii atent acolo, sa te porti fin. In rest, din cursa ambreajului exista si zone "moarte", pe care cu timpul ai sa le inveti pentru fiecare masina pe care o conduci, si ai sa ridici pedala mai repede, ai sa stii sa o ridici incet doar cand trebuie.
Problema va fi cand o sa incerci sa conduci masina pe benzina, cu alea e mult mai greu de plecat; pe langa ridicatul ambreajului, va trebui sa o ajuti din acceleratie exact in momentul in care incepe sa plece. Iar motorul pe benzina are cuplu mic la turatii joase, si raspunde mult mai brusc la acceleratie, o s-o blestemi la inceput, daca te inveti cu diesel.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi de sfat. Încerc să plec mai fin fără să bruschez.
Ca primă mașină îmi cumpăr benzinară happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Atunci ar fi bine sa gasesti un prieten dispus sa te lase sa-i freci putin masina (pe benzina), sa inveti putin si cu benzinarul, acum la inceput. Daca te inveti de la inceput cu diesel, o sa ti se para imposibil condusul unui motor pe benzina.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am pe cineva cu logan 1.4 mpi care mă mai ajută.
Mersi mult, pentru sfaturi! happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Daca e vorba de Logan 1.4 (am avut de ala): daca te porti fin cu ambreajul, si il ridici usor cand pleaca masina, cu rabdare, motorul se accelereaza singur putin, cat sa mentina relanti-ul, si pleci fara sa accelerezi. Asta e o plecare lenta, dar o poti face de cateva ori, ca sa vezi unde cupleaza ambreajul, apoi incepi sa o ajuti usor din acceleratie, exact cand incepe sa se miste masina. Asta e plecarea "foarfeca" perfecta. Daca accelerezi prea devreme si prea mult, devine mai sensibil ambreajul, fiind turatia mai ridicata daca il apropii prea brusc (adica ridici pedala prea repede), o sa faca priza si o sa smuceasca.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa pleci usor dupa ceva exercitii

| DrTerrible a răspuns:

Pai cum ti-a spus instructorul..lasi usor ambreajul fara sa accelerezi si cand vezi ca pleaca usor ca daca e 2.0 tdi 100% v-a pleca fara sa accelerezi doar lasand usor ambreajul.iar cand vezi ca pleaca din loc incepi sa o accelerezi usor! Ai sa te obisnuiesti dupa 5, 6 plecari. Fi doar calm, nu fi stresat. Succes!

| Sofer a răspuns (pentru DrTerrible):

Nişte sfaturi ca să fiu relax înainte de condus? happy