| Ionut350 a întrebat:

Salut, sunt incepator la capitolul condus si scoala am facut-o pe o masina diesel. Dupa ce am luat carnetul conduc o masina pe benzina. Mi-au spus multi ca benzina nu pleaca doar din ambreiaj, dar a mea poate… de ce?
Risc sa stric ambreiajul daca continui asa? Dar mai mult ma intereseaza cum poate sa plece doar din ambreiaj.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil are un motor cu cuplu mare și asta o face sa se miste doar din ambreiaj. Însă procedura corecta la plecarea de pe loc e să apeși și accelerația

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Calci pedala de ambreiaj, bagi in viteza si pleci de pe loc. Tu cum procedezi?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Accelerezi si ridici piciorul usor de pe pedala de ambreiaj.

| sierra1 a răspuns:

ZERO diferente intre cele două la pornirea de pe loc! Fii liniștit deci

| mihai69 a răspuns:

La mașinile noi, calculatorul preia sarcina de a menține turația motorului relativ constantă la variații de sarcină / turație. Dacă e programat cum trebuie, pleacă "doar din ambreiaj". Indiferent de motor.
Oricum, așa cum deja s-a spus, corect e să te obișnuiești să și accelerezi ușor.

| relian a răspuns:

Nu risti nimic, sunt asa masini facute, nu trebuie sa apesi pedala de acceleratie, deci nu se opreste daca nu apesi acceleratia.

Cum faci sa plece doara din ambreaj? Ai spus ca a ta asa face, deci nu cred ca mai are ce te interesa, asa este facuta masina, sa nu-ti moara motoru.

Poate vrei sa intrebi cum faci o masina care nu-i setata din fabrica sa plece din ambreaj, asta da.
Treb sai maresti relantiu, sau cum se mai numeste, atunci fara sa accelerezi, doara iei picioru de pe ambreaj si masina pleaca, nu mai iti moare la intrare laughing

Probabil depinde de transmisie, cuplu etc. ceva gen cum e la bicicleta, bagi pinion f mic la angrenaj f mare tragi deti vine rau laughing nici nu pleci de pe loc. Daca schimbi raportele, atunci pleci f usor.

Ceva genul asta cred ca-s facute acele masini care nu-ti moare la intrare, nu tine de marimea motorului, asa cum spune pe aici cineva.

| Frank51 a răspuns:

Pentru că are un motor mai potent și poate să miște volantul mai ușor, doar din relanti. Asta am observat și la motorul meu(1.8T 150hp), pleacă la fel ca un diesel pentru că are cuplu măricel(220Nm), față de un 1.6 aspirat (140Nm).

| UserRo10 a răspuns:

Masinile dupa 2010 compenseaza imediat si eventual tureaza usor motorul pentru a te ajuta. Masinile mai vechi cu motor mare sau cuplu bun iar te lasa sa pleci cu ambreiaj patinat.
Nu este gresit, dar nu lasa motorul sa inceapa sa trepideze ca afectezi arborele cotit

| Ninorotta a răspuns:

Orice masina pe benzina pleaca doar cu ambreiajul daca ai piciorul fin.Cand am facut scoala de soferi instructorul ne obliga sa nu acceleram in marsarier si aveam o amarata de corsa 1, 2 benzina si nu murea motorul.

| Paul2023 a răspuns:

Doar din ambreiaj inseamna fara acceleratie. indicat e sa apesi putin acceleratia la plecare, oricum stilu de condus ti-l faci tu in timp. Eu la ambele masini apas acceleratia, si la diesel si benzina.