| anonim_4396 a întrebat:

Benzina sau motorina? Se dau doua masini: aceeasi capacitate cilindrica, aceeasi CP, aceeasi greutate, aceeasi forma aerodinamica, aceleasi jenti si anvelope si alte d-astea. Care sprinteaza mai tare si de ce?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ceea ce ne spui tu este fictiune, nu se poate sa exista simetrie atat de mare intre doua masini, una dintre ele va avea injectoare diferite, cea pe benzina nu are turbo de obicei (decat turbo benzina) etc
de obicei masina cat poate atat duce, scrie clar la producator 0-100 km/h in atatea secunde, acela este cel mai bun rezultat pe care il vei putea obtine vreodata, daca una are 7, 8 s si cealalta 9s ghici care castiga?
Iti spun de pe acum date fiind situatiile pe care le-ai spus intre o turbo-benzinara si o turbo-diesel va castiga intotdeauna turbo-benzinara!
Daca luam motorul normal aspirat contra diesel aici difera uneori...e 60-40 pentru benzinare, dar nu e regula batuta-n cuie.Sa nu uitam ca la aceeasi motorizare o masina cu turbina diesel are cuplu dublu fata de benzina.
Oricum e vesnicul razboi benzina vs. motorina, dar rapiditatea unei masini nu o da combustibilul fratilor ci chestiile fine de mecanica si nu numai precum: sistemul de injectie, amplasarea cilindrilor si nr. acestora(L3, L4, L6, V6, V8, V10 etc), aerodinamica, anvelopele utilizate!, tipul si constructia cutiei de viteze, ambreiajul, raportul cal putere/kg etc
Ceea ce ne-ai spus tu IONZOR este utopie in realitate sunt N criterii care fac o masina sa nu se asemene cu cealalata chiar de-ar fi produse de aceelasi brand si ti-ar spune ca iti vand acelasi produs dar difera comubustia, sa nu uitam ca motorina are un anumit tip de injectoare si benzina alt tip, deci difera.
Eu unul aleg motorina pentru drumurile lungi si urcatul in rampa si benzina pentru circulatul intens in iarna si pe drumuri line, fara multe urcari in panta, de ce? simplu cuplul mare te ajuta sa urci dealuri mai rapid ca un motor apirat dar benzina te ajuta sa castigi linii la semafor.

| paulthegame a răspuns:

Motrina imi place cum suna, ai auzit un tdi cu rosu > e smecher

| JohnnyBi a răspuns:

Pluralul cuvantului janta este jante. un motor diesel si unul benzinar la aceeasi capacitate nu au aceiasi cai. de ex: vw 2.0 tdi are 140/163 cp, dar 2.0 tsi are 180/200cp. si este doar 1 exemplu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde foarte mult de motoare.
Pana acum motoarele pe benzina aveau injectie multipunct la presiuni nu tocmai ridicate, fara supraalimentare, pe cand diesel-urile pe langa presiunea din injectie si compresia mai mare, au si turbina. In cazul asta e aproape egalitate intre 1.6 benzina aspirat si 1.6 diesel supraalimentat.
Dar daca vorbim de 1.6 benzina turbo si 1.6 diesel turbo, benzina e mult mai sprintena.
Chiar si daca vorbim de doua motoare aspirate, 1.6 benzina respectiv 1.6 diesel, tot cel pe benzina e mai bun si mai ales mai rapid, deoarece motorul pe benzina are cuplu mult mai lung decat cel pe motorina.
Un 1.6 benzina aspirat urca linistit pana pe la 180 km/h, pe cand un 1.6 diesel fara turbo dupa 100-120km/h se plafoneaza, ca orice diesel aspirat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De regula, la aceeasi cilindree si aceeasi configuratie (turbo sau non-turbo) benzinarul este net superior.
In orice caz, aleg benzina pentru raspunsul mult mai prompt al motorului, pentru silentiozitate, elasticitate si pentru plaja mai mare de turatii.

| DaW a răspuns:

Motorina motorul are forta jos nu doar sus ceea ce inseamna uzura mai putina logic nu? Benzinarele lucra sus.

| Sergiu72 a răspuns:

O masina pe benzina se preteaza mai bine pe drumuri scurte prin oras. Daca faci drumuri lungi si dese, alege masina pe motorina. Succes.

| Tw1sTer a răspuns:

Normal ca la plecarea de pe loc benzina este invingatoare dar te si ustura la buzunar acuma cele 2 motorizari au avantaje si dezavantaje
Avantajle benzinei este pretul mai mic al masinii, revizii mai ieftine, demaraj mai rapid, masina este mai usoara.
Dezavantajele benzinei: consumul mai mare de benzina, fiabilitate mai redusa a motorului.
Avantajele la diesel:consum redus de combustibil, cuplu mai mare, durata de viata mai mare a motorului
Dezavantajele la diesel: pretul de achizitie al masinii mai ridicat, revizii mai scumpe, masina este mai grea.
Mie nu mi se pare ca masinile diesel sunt puturoase cum zic alti, nu scartie ca benzina, dar este un motor puternic, sprinten si econom (vb de cele turbo diesel).

Care sprinteaza mai tare si de ce?
Pai normal ca benzina, pentru ca o arde mai usor, iar motorina este mai cleioasa.

| RazvanP9 a răspuns:

Benzina, e un combustibil mult mai bun, diesel e puturos

| RazvanP9 a răspuns:

Are arderea mai buna, daca diesel-ul mai e si TDI, are ssi o mica intarziere de la turbina...

| Punct_Florin_Moiceanu_2000 a răspuns:

Benzinara deoarece are arderea mai buna si poate pleca după loc cu scârțâit dar la drum lung te distruge la buzunar iar motorina ieși la un preț rezonabil funda?