| anonim_4396 a întrebat:

Bineee, poate v-am cam stresat cu asta, dar voi ce ati alege dintre urmatoarele marci? care vi se pare mai stabila/buna din punct de vedere calitativ si functional: volvo, volkswagen, opel, renault, seat, audi, mercedes, bmw, peugeot. cam care ar fi cele mai bune, majoritatea [copiilor sub 12-14 ani vor spune bmw mercedes etc...] ei de data asta vreau sa vad experti, design mai ales si felul cum arata, si nu in ultimul rand sigurantawinking

17 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă Volvo ar produce modelul Scirocco, ar fi perfect, dar în principiu eu sunt fan Volvo în tot ceea ce privește o mașină ideală, să zicem așa.
Este o mașină sigură, stabilă, fiabilă, performantă și la partea de design, inspiră mai multă încredere decât un BMW plin de curbe, linii drepte, prize de aer și brz-brizuri la greu în general.
Volvo este o mașină pentru oameni serioși, sau măcar familiști.

| Broadband a răspuns:

Sincer? volskwagen si opel dar prefer volskwagen are stabilitate mai buna, e mai solida sa zic asa, nu te lasa in mijlocul drumului, silentioasa si puternica

| RB26DETT a răspuns (pentru Broadband):

NU stiam ca opel este mai bun decat volvo bmw audi mercedes :O chiar nu stiam :O, de cand? poate doar la pretul pieselor ca la designul interiorului sunt prafwinking

| Broadband a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu am zis ca opel e cea mai buna..citeste atent. din toate masinile prefer volskwagen si opel, dar opel mai putin
asta inseamna ca raman la volskwagen golf 5

| marcous a răspuns:

Prefer BMW. Chiar si modelele mai vechi au un design superb. Este o masina care iti inspira putere, aventura, fiabilitate si siguranta.
Mercedes te dezamageste putin cand il conduci, parca te astepti la mult mai mult. Cred ca Audi a depasit Mercedes in ultimii ani. Dar BMW raman in continuare cele mai fiabile si cele care suporta cel mai mult toate taraniile soferilor.

| RB26DETT a răspuns (pentru marcous):

Nu as fi de acord cu ce ai scris despre designul bmw-urilor vechi, au cam acelasi design cu vw, mai patratos, acum depinde din ce an ca cele vechi la are ma refer eu 1990 cam asa nu chiar 1997, si tractiunea pe spate este periculoasa iarna, dar vara da un avantajwinking

| marcous a răspuns (pentru RB26DETT):

Am mers cu cineva care are BMW SH chiar iarna trecuta. Nu avea nici o greata masina pe zapada si polei. Normal ca daca bagi piciorul in ea ai probleme (cu cele mai vechi, pe cele noi s-au inventat tot felul de sisteme de siguranta ca ABS, ESP, TC si alte minuni menite sa echilibreze masina si sa se conduca aproape singura) dar si cu tractiunea fata poti avea probleme daca le fortezi pe un carosabil necorespunzator.
Ma refeream la BMW-urile post 1997 (care au deja mai bine de 10 ani). BMW-urile din 1990 au peste 20 de ani, deja sunt mult prea vechi.

| marcous a răspuns:

Din marcile de mai sus, masinile adevarate sunt Volvo (care era facuta de BMW), Audi, Mercedes si BMW
Restu sunt si ele masini, dar nu se compara cu cele sus mentionate.

| RB26DETT a răspuns (pentru marcous):

Nu, volvo nu a fost facut de BMW, nu se aseamana cu nimic, volvo a fost mana in mana o data cu ford, Daca era sa fie ajutat de BMW acum avea motoare V8 V10 etc... dar volvo nu se complica cine stie ce, la un motor 1.9 TDi in anul 1997 a scos 200 cai putere. acum ceva ani a scos 507 cai putere dintr-un motor cu 4 cilindri in linie 2.6

| Amy240 a răspuns:

Eu cu sinceritate iti spun ca pe locul 1 Audi, pe locul 2 Volkswagen si pe locul 3 Mercedes. Crede-ma stiu ce zic.Eu am un Audi (nu vreau sa ma dau mare ) dar merge atat de bine si tata il are de aproximativ 2 ani dar mai merge inca 5 ani dar depinde ce fel de audi iti alegi si cat costa Sper ca te-am ajutat
P.S. am un audi A6 negru

| Bogdy997 a răspuns:

Eu de ceva timp in coace m-am uitat foarte mult la masini. Volvo este considerat de lux dar modele de pe la 2005 in jos nu au un bord prea atragator. Volkswagen eu zic ca este de foarte buna calitate are masini are au fost super premiate, gen Jetta care daca nu ma insel a fost cativa ani la rand berlina anului la tras rulote sau ceva de genu. Insa Passat cu motor de 2000 diesel am auzit ca e foarte pacatos, sa ai grija la el (cel de 1.9 e ok). Opel, in afara de vectra si antara nu ma surprinde prea mult, dar poti zice ca au masini bune mai ales cu ce lovitura au dat cu astra g, in special cele break. Renault, am avut cateva saptamani la indemana un renault laguna break, si pe mine sincer m-a impresionat, fiind foarte comfortabila si au modele foarte dotate mai ales ca de vreo 2-3 ani au scos laguna 4-control (4x4) dar la aceasta(care am avut-o) am avut sa-i reprosez consumul(11.2 in medie deoarece era motor de 2000 benzina, si de astea sa te feresti cati cam mananca urechile). De seat nu stiu prea multe, in afara de alhambra care am auzit ca e foarte proasta masina. Audi, masini jos palaria, dar costisitoare. Mercedes...citez pe cineva..."daca ai avut mercedes nu o sa-ti mai trebuiasca alta masina". Am fost cu un mertzan vechi (probabil pe la 1990-1995) si mergea aproape impecabil! Bmw sunt masini joase, multi au probleme cu masinile care au garda mica la sol cand dau de bordurile din parcari sau anumite denivelari. Peugeot am auzit ca au probleme cu directia (in special la 307 daca nu ma insel). Daca vrei o masina fiabila iti sugerez Toyota Corolla. A castigat titlul de cea mai fiabila masina la nivel global de vreo 3 ori.

| RB26DETT a răspuns (pentru Bogdy997):

Ba da, fa o mica comparatie dintre un bord de volvo v40 din 1997 cu un bord de la o alta masina. volvo intr-adevar sunt masini de lux, am unul [v40] cu motor 2.0 140 cai putere, este full option, piele pe scaune, scaunele ofera un comfort mai ceva ca alte masini din 2006 cam asa, si este superba, merge frumos, accelereaza de mananca asfaltul, consumul mediu este 8.5%!

| Bogdy997 a răspuns (pentru RB26DETT):

Sincer recunosc ca, eu cu volvo nu prea am avut tangenta, numa din ce am vazut, si te cred. Dupa cum am spus, la comfort laguna m-a impresionat dar si C5 este pe putin la fel de comfortabil. La C5 imi place suspensia reglabila, dar am auzit ca te si arde la buzunar cand se strica...

| Predat0r a răspuns:

Eu ti-as recomanda ( daca vrei sa achizitionezi o masina ) un Audi A4 B8 (daca iti permiti ). De ce? Simplu. aspectul exterior si interior este demential! Ca parte estetica eu o consider cea mai frumoasa masina.
Pe partea de motorizare :
1. Motor 2.0 TDI ( 143 cai putere )
2. Motor tot 2.0 TDI ( de data asta 177 cai putere ). Aceasta motorizare este supralimentata.
Probleme intalnite la acest model sunt minore...Mai grav este ca pica volanta si ca sa schimbi una noua ( fiind cu masa dubla ) costa destul de mult. Asta este singurul lucru care ma dezamageste pe mine la acest model.

Nu am aceasta masina ( ca sa stii ) dar am un service auto si pot sa spun ca nu prea am intalnit alte probleme.
Poti sa intri pe www.clubaudi.ro si citesti si tu ce spun baietii aia pe acolo despre acest model. Sincer sa fiu asta este masina care mi-as dorio.
Bafta in cautari!

| RB26DETT a răspuns (pentru Predat0r):

Te cred, audi este o marca ce are foarte multe modele chiar bune, unele mai bune decat bmw si mercedes.Doar ca ar avea succes mult mai mare daca ar folosi tehnologia de la volvo, de ce? pentru ca volvo are cam aceleeasi putere cu un audi doar ca la motoare cu 4 5 6 cilindri in linie. pe cand audi are masini sport cu motoare peste 3.2, la care un volvo cu mici modificari Evolve [ c30 ] are la un motor 2.6 4 cilindri in linie 507 cai putere. ok, imi plac audi pentru ca sunt stabile, fiabile, si eu un design placutwinking

| Pitagora a răspuns:

Eu as xice mercedes pentru ca are motoarele mai bune ca bmw si ca e mai tecnologica.si audi e o marca foarte buna si e cunoscuta dupa lux si seria rs iar vw e buna la consumul motoarelor disel iar piesele sunt mult mai ieftine, e adevarat ca bmw este o masina de fite si de viteza si este adevarat ca e o masina buna dar la schimbatul pieselor iti chinue portofelul

| Tiby49 a răspuns:

Deja audi mercedes bmw etc...sunt masini la care toti pustii viseaza si crede-ma k daca vreau un mercedes cu putini km si cat de cat noua de prin 2000 si cv trebuie sa scoti cv bani eu zic sa scoti vreo 7000 euro si sa iti iei un volvo e cea mai buna happy