| SLexuS a întrebat:

In urma cu 200-400km tot se aprindea ocazional bateria in bord, uneori pentru secunde iar alterori se stingea dupa 5 minute sau cand opream motorul, pana la un moment dat cand mi s-a blocat servo, ramasesem fara baterie, am luat curent si am ajuns acasa, am schimbat bateria si m-a mai dus inca 500 km pana mi-a aparut bateria si a ramas aprins, am mers asa cam in jur de 100km si se pare ca am mers pe baterie, alternatorul numai baga curent, bateria avea cam 11.75 in momentul cand am masurat-o iar alternatorul nu baga nici un pic de curent in baterie, am scos bornele de la alternator martorul de baterie a disparut, am defacut alternatorul si numai avea carbuni pe plus, am pus altii si inca nu merge, mecanici care sa-l repare nu am gasit in zona, pana la urma m-am decis sa cumpar altul nou sa nu stau cu SH ca nu stiu cat ma tine, o fi de vina releul? sau alternatorul chiar e de vina, inainte cand se aprindea martorul si se stingea se auzea un sunet urat metalic, s-a oprit de cand mi s-a aprins bateria in permanenta, nu vreau raspunsul tipic du-te la cineva care cunoaste.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Deci ai schimbat alternatorul vechi cu unul nou din câte am înțeles, și tot nu se încarcă bateria?

| SLexuS explică (pentru Frank51):

Nu, am schimbat bateria, la alternator am schimbat carbunii, am intrebat daca de la asta este si sa iau altul sau o fi de vina releul si sa numai iau alternator

| Frank51 a răspuns (pentru SLexuS):

Măsoară tensiunea pe baterie cu motorul oprit, trebuie să ai 11-12V

Măsoară tensiunea pe baterie cu motorul pornit, trebuie să ai 13, 5-14, 5V.

Dacă cu motorul pornit ai tot 12V, alternatorul nu funcționează.

| SLexuS explică (pentru Frank51):

Am 12v cand masor cu motorul oprit si 11.7 cu motorul pornit si asa ramane, alternatorul nu incarca ca l-am masurat si pe ala, poate fi releul? sau chiar alternatorul e de vina

| Frank51 a răspuns (pentru SLexuS):

Habar n-am, dacă nu-s acolo să văd. Aș spune că e alternatorul.

| SLexuS explică (pentru Frank51):

Si eu tot alternatorul as spune, insa hai s-o luam altfel, care sunt semnele ca releul sa fiu de vina?

| Frank51 a răspuns (pentru SLexuS):

Nu știu, nu mi-a picat niciodată alternatorul sau bateria, eu sunt veteran pe injectoare turbine și chiulase laughing

| Sistemulxxl a răspuns:

Schimba alternatorul. Tu cu mana ta.

| SLexuS explică (pentru Sistemulxxl):

Nu e greu de schimbat, o face oricine sincer, insa nu stiu daca este alternatorul sau releul, asta este ce intreb si am spus fix ce mi s-a intamplat.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru SLexuS):

Ia citeste aici. Poate fi si releul si diodele si statorul. Daca e rotorul (am patit-o) nici nu banuiesti. Poate fi orice. Si nu ai cum sa afli.