| anonim_4396 a întrebat:

Acum doi ani m-am apucat de școală de șoferi și am picat la sala cu 20 de puncte și a doua oara cu 15. Da știu nu am mai învățat ca ma simțeam tot mai rau. În acel an am fost operată și nu m-am mai dus. Mi-a expirat toate actele. Ca spot sa fac din nou școala de șoferi trebuie din nou orele de condus? De condus știu sa conduc. Doar sala ma omoară puțin. Ce trebuie sa fac? Se poate înnoi dosarul!? Sau e nevoie din nou de toate actele și orele de condus? Mulțumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa parcurgi totul ca prima data, respectiv dosarul pentru scoala, scoala de conducere, completarea dosarului pentru examinare, proba teoretica si apoi proba practica.
Te sfatuiesc sa studiezi legislatia rutiera, in principal OUG 195/2002, rep. in 2006, Regulamentul de aplicare si Ordinul MAI nr.268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe drpciv.ro.
Abia dupa ce ai studiat legislatia poti incepe sa faci chestionare, tot pe drpciv.ro.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca duci dovada operatiei )foaia de iesire) poate poti obtine o derogare si sa nu mai fii nevoita sa faci din nou intreaga scoala, cu platile aferente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Refaci scoala si tot procesul

| Bondarel99 a răspuns:

Pai trebuie sa te mai înscrii o data la școala, sa plătești taxa și sa îți faci alt dosar pentru ca tu de dosarul ala ai nevoie. Dacă tu consideri ca nu mai ai nevoie de ore de condus poți sa nu te duci dar odată ce le platesti nu ai nimic de pierdut. Însă examenul ai voie sa îl dai la minim o luna după ce începi școala.

| MaAarYa a răspuns:

Buna odata ce iti explira scoala happy trebuie sa te inscrii din nou happy daca nu iti scoteai dosaru din scoala inca nu era expirata dar odata ce iti scoti dosaru din scoala si dai sala ai termen un an sa ei si sala si traseu happy!

| MaAarYa a răspuns:

Si daca nu te descurci cu sala invata pe situ www.scoalarutiera.ro :* iti garantez ca o sa reusesti fiecare intrebare e explicata video asa am facut si eu si mie imi era frica de sala

| Cosmin1440 a răspuns:

Poate fi reînnoit doar daca nu au trecut cele 12 luni in care expira de tot si trebuie replatit, dar da..il poti reînnoi, desigur ca trebuie sa platesti pentru asta. Sper ca te-am ajutat!