| Cristi2221 a întrebat:

am cumparat o masina de firma din 2003 fabricata si atunci nu se platea taxa, am inteles ca un numar rosu pot scoate.
imi spuneti ce acte trebuie? ofer funda, mersi

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O simpla cautare pe net te edufica ce documente ai nevoie.

http://inmatricularimasini.ro/inmatriculari_provizorii.html

insa daca masina este inmatriculata in Romania nu ii poti scoate numere rosii. Si daca ai putea nu vad rostul pentru ca le poti folosi doar 30 zile si pe urma tot trebuie sa o inmatriculezi.

Cea mai la indemana varianta daca nu vrei sa platesti taxa este sa faci un contract prin notar cu actualul prorietar fara sa o transcrii pe numele tau

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci la inmatriculări auto si intrebi acolo, sau la politie, nu stiu exact.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu, nici permisele. Sunt - Serviciul public comunitar.

| Cristi2221 explică:

E o skoda octavia 1, 4x4, 1.9 tdi 101 cai, combi si taxa?