| anonim_4396 a întrebat:

Se pune problema in felul urmator : Eu am achizitionat o autoutilitara Mercedes in 2007. Masina a fost fabricata in 2003, si adusa in tara in 2006, dupa care a fost inscrisa. In 2007 cand am cumparat-o, intrucat a fost inscrisa, nu am platit taxa de prima inmatriculare.

Acum, la revanzare persoana care imi cumpara autoutilitara, plateste timbrul de mediu la transcrierea dreptului de proprietate? Conform autoritatilor, masinile inmatriculate inainte de 2007, platesc timbrul de mediu. Dar eu nu am fost primul proprietar in Romania, am achizitionat-o, si nu am platit taxa de prima inmatriculare.

Sper sa ma fi facut inteles.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential: in 2007 ai inmatriculat-o pe tine ca persoana fizica sau pe o firma? Spune acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns concret.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Masina a fost inmatriculata pe o persoana fizica.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca a fost inscrisa in 2007 si s-a platit atunci taxa de inmatriculare, de aceea nu a mai trebuit s-o platesti tu si atunci nici cumparatorul de la tine nu trebuie sa plateasca timbrul de mediu.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai masina a fost inmatriculata in 2006, iar eu am luat-o in 2007, iar din aceasta cauza, nu am platit taxa de prima inmatriculare. Conform noii legi, masinile inscrise in 2006, la revanzare sunt supuse timbrului de mediu. Deci, eu unde ma incadrez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cumparatorul va trebui sa plateasca timbrul de mediu.