| mariaandreea3011 a întrebat:

Am cumparat o masina fara fiscal. Propietarul masinii are amenzi la primarie. Procura nu pot obtine, amenzile nu I le pot platii, iar masina nu vreau sa o vand. Ce ma sfatuiti? Astept sfaturi si pareri, multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuia sa cumperi masina sau sa dai un pret mai mic.
Nu vei putea inmatricula masina pe tine, asa ca incheie un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) cu vanzatorul si stabileste un termen pana la care iti poate furniza certificatul de atestare fiscala.

| mariaandreea3011 explică (pentru Ioandelasal):

Asta e ca nici macar contractul asta nu il scot de la el. si-a luat banii si il doare undeva acum sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariaandreea3011):

Atunci da-l in judecata, pentru a fi obligat sa-ti dea certificatul de atestare fiscala.

| lonewulf a răspuns (pentru mariaandreea3011):

Ce contract... Ia o foaie A4, semneza in locul lui si aia e! Ca doar nu ai furat-o. Ba el te-a furat pe tine! Fara fiscal nu o vei putea inmatricula, oricum. Contractul e ceva gen, Sumbsemnatul cutarica bla bla, domiciliat bla bla, am vandut masina bla bla cu seria sasiu bla bla...tie, domiciliat/a in bla bla, cu pretul de bla bla, la data de bla bla. Precizez ca eu proprietarul (ala care a vandut-o) nu mai are alte pretentii de natura materiala in afara de suma de bani oferita, in cuantum de bla bla bla Data semnatura El, tu. Si gata! Mare branza. Ganditi un pic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ii dai masina inapoi si sa iti dea banii inapoi

| mariaandreea3011 explică (pentru suntserios):

Nu ar mai fi de acord. nici macar nu dau de el sa imi faca procura. dapai sa i-o mai dau inapoi.

| suntserios a răspuns (pentru mariaandreea3011):

Singura ta sansa e sa il dai in judecata si cam atat