| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am de facut pt atestat (clasa12) un motor 2 timpi si as dori sa cumpar componentele motorului de la drujba chinezeasca,puteti sami spuneti ce componete are motoru adica din ce este format, pana acum am luat carter kit piston,ambielaj si lam asamblat, ce mai trebuie sa iau,care este treaba cu pompa de ulei,uleiul nu vine in alimentare,unde montez pompa asta ce rol are ea,cum reglez carburatoru, dupa ce construesc motorul trebuie si sal pornesc.Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La noi in tara nu au existat statii de benzina cu pompe care livrau amestecul gata preparat cum sefacea in alte tari unde erau in circulatie multe masini cu motoare in 2 timpi (Trabant, Warsava) ca de ex. Ungaria, Polonia fosta RD Germana. Amestecul caraburant se realizeaza prin amestecarea in prealabil a benzinei cu uleiul in proportie de 1:50 sau 1:40 adica 1 litru de ulei special la 50 sau 40 de litri de benzina. Motoarele in 2 timpi nu au pompa de ulei.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La motoarele in 2 timpi ungere segmentilor si a cilindrului se realizeaza cu ajutorul uleiului din amestecul carburant. In concluzie nu exista pmpa de ulei sau un circuit al acestuia. Carburatorul este reglat de producator pe standul de probe deci nu umbla la el deoarece risti sa-l dereglezi.

| ombladon a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Totusi uleiul ala se amesteca cumva cu benzina intr o cantitate exacta...la drujba il amesteci tu cu benzina, dar la scutere ai o pompa de ulei care face treaba asta...

| ombladon a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Scuterele cu motor in 2T au o pompa care ameste uleiul cu benzina...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ombladon):

Este posibil nu te contrazic, insa ungerea partilor componente ale motorului banuiesc ca este facut tot prin sistemul obisnuit.Principiul de functionare si ungere cred ca au ramas neschimbate,

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ombladon):

La noi in tara nu au existat statii de benzina cu pompe care livrau amestecul gata preparat cum sefacea in alte tari unde erau in circulatie multe masini cu motoare in 2 timpi (Trabant, Warsava) ca de ex. Ungaria, Polonia fosta RD Germana. Amestecul caraburant se realizeaza prin amestecarea in prealabil a benzinei cu uleiul in proportie de 1:50 sau 1:40 adica 1 litru de ulei special la 50 sau 40 de litri de benzina. Motoarele in 2 timpi nu au pompa de ulei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti clasa a 12-a la mecanici auto si intrebi chestiile astea pe TPU?
Unde ai facut practica? La abator?
Nu meriti atestatul ala, si n-o spun din rautate. Pur si simplu ti-e inutil, la cate 'ai invatat'.

| Rynno a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu il fac pentru mine, il fac pentru altcineva...

| Rynno a răspuns:

Dau Funda pentru raspuns...