| lylo a întrebat:

Am de rasp l o intrebare : Ce utilizare secundara se poate da aburului in centralele electrice de termoficare? Funda pentru cel/cea care ma ajuta :X love struck

Răspuns Câştigător
| piedone1988 a răspuns:

Aburul din centralele de termoficare are ca rol principal transformarea lucrului mecanic in energie electrica iar ca rol secundar caldura (care predomina pe timpul iernii).

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Producerea curentului electric prin presiunea care invarte turbina, caldura pentru locuinte, apa calda menajera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ca agent termic.

| Sonny a răspuns:

Incalzirea agentului termic.

Răspuns utilizator avertizat