| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut 4 ședințe de condus si nu am învățat nimic straight face. Este grav daca deja nu stiu sa acord prioritate celorlalte vehicule,pietonilor,de multe ori uit sa opresc la semafor si calca instructorul frana,nu opresc la stop,nu semnalizez tot timpul,adesea pun frana brusc si multe altele. Va rog credeți ca am șanse sa învăț cat mai repede sa conduc bine si sa iau traseul. Sunt disperata crying(, sunt așa incapabila crying((!

15 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Mai asteapta, dar daca tot asa esti si cand termini conducerea, las-o balta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Intradevăr ai răbdare, șofatul nu este o glumă, iar asta că toate femeile sunt proaste la volan nu e adevărat, sint femei care conduc super bine, si bărbati care conduc prost si fac accidente, tu ai nevoie de timp să inveti, si nu dispera nu i ei din prima carnetul i ei din a 3 sau a patra oară dar important este să stăpînesti bine arta condusului si să fii atentă, ce vîrstă ai dacă nu te superi.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc pentru sfat, am aproape 19 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema nu e ca esti fata, e ca nu te-a interesat condusul pana acum.
La traficul de acum, nu mai poti sa cobori de pe role, sa te inscrii la scoala de soferi iar dupa 30 de ore de experienta in trafic sa conduci macar cat un sofer cu 5000km parcursi.
La scoala de soferi inveti mai mult traficul si regulile pe care se bazeaza acesta. Daca mai e loc de invatatura (din fericire la mine a fost), inveti conduita preventiva; nu rahaturile alea mosnegesti din carte, alea adevarate, care tin de vizibilitate in special.
Ideal ar fi sa inveti condusul mecanic in primul rand, apoi sa iesi in trafic. Acestui condus mecanic (adica plecarea de pe loc, schimbatul vitezelor... tot ce tine de comenzile masinii) i se ofera doar 2-4 ore la scoala de soferi, timp in care daca incepi de la 0 nu apuci nici macar sa pleci de pe loc cum trebuie, daramite sa schimbi treptele fara bruscari, sau sa opresti lin de la viteze mari. In trafic ar trebui sa iesi abia cand stii sa tii cont de masina, sa ai in minte in permanenta gabaritul si traiectoria ei, sa stii ce faci.
Ar trebui sa mergi pe un camp sau poligon cu o masina, alaturi de un sofer mai experimentat, ca sa exersezi in liniste, fara trafic, doar tu cu masina, si niste sfaturi.

| AikkoxD a răspuns:

Așa eram și eu la început, în primele 7-8 ședințe, dar până la final am ajuns să conduc perfect, am luat sala și traseul din prima. Nu-ți face griji.

| Alcyon a răspuns:

Daca nu iei din prima, poti sa mai incerci. Eu am dat traseul de nu stiu cate ori. A fost destul de greu, mai ales daca n-ai in familie persoane care stiu sa conduca, sa te ajute si pe tine.

| gingergirl1 a răspuns:

Tata avea dreptate cand spunea ca femeile nu se pricep deloc la şofat thinking laughing
In fine, fi mai atenta si da-ti toata silinta! Orice se invata, dar cu multa muncawinking

| AnaLili01030103 a răspuns (pentru gingergirl1):

Esti un mare bou! Si tu, si tac-tu!

| NameHarris a răspuns:

Nu este mare problema stai linistita un prieten dupa 24 de oare in loc de a 3 ii dadea a 5laughing) nu putea sa pornesca din panta ii murea motorullbig grin daca ai un prieten cu masina spune-i sa mergeti intr-un loc unde poti sa conduci sa-ti explice mai binebig grin Baftabig grin

Răspuns utilizator avertizat
| Rebeka88 a răspuns:

Ce sexsisti sunteti...am invatat la a 3 a lectie si am mai facut 2-3 doar sa fiu sigura.iar pentru tine:incercarea moarte nare.nu te lasa si mai uitate prin manual.

| anonim_4396 explică (pentru Rebeka88):

Adică vrei sa spui ca tu ai făcut decât 5-6 ședințe de condus?

| Rebeka88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu un antrenor, am mai exersat si acasa cu tata

| CHECK a răspuns:

Esti femeie, se explica.Stai calma, nu esti singura si sa fie lumea asta mai buna, lasa-te de condus.