| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Bună!
Am făcut contract de vânzare cumpărare, vizat la primărie, adică masina este radiata, dar viitorul proprietar nu mai răspunde la telefon. Menționez ca banii nu mi ea dat. Pot anula contractu?
Mulțumesc

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai semnat ca ai primit banii, atunci PA!
Ramai si fara masina, si fara bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zi măcar că mașina e la tine inca, sau actele ie măcar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am avut niciodata o astfel de situatie, dar primul pas zic eu ca ar fi la primarie. Intrebi daca se poate anula instrainarea acolo. Daca da, atunci soliciti un alt certificat de la inmatriculari, si aia e, sa-ti fie lectie.
In vanzarile auto trebuie sa ai cat mai putina incredere. La noi in tara trebuie sa-si ia salariu 5-6 bugetari la fiecare inmatriculare, de aia se misca greu actele auto, si e loc de tot felul de tepe.
In alte tari bati palma cu omul si scoti o foaie la imprimanta, ala e tot demersul. Nu te plimbi cu maculatura pe la toti bugetarii analfabeti, ca la noi.

| VoidEternal a răspuns:

Well, contract de vânzare-cumpărare fara sa primești banii... buna idee.

Vorbește la un birou de acte. O sa ai de umblat sa îți iei mașina din nou pe nume ca să o poți vinde.

| VoidEternal a răspuns:

Vezi că dacă are actele mașinii si fiscalul de la tine și contractul iar mașina nu mai e la primărie pe numele tau, el o poate inmatricula pe numele lui și te trezești cu poliția la ușă.

| Robert_Beghean_1993 explică:

Masina și actele sunt la mine.