| mardeamor a întrebat:

Acum 3 luni am cumparat o masina de la o ruda am facut contract de vanzare cumparare am platit masina si mia spus ca imi da fiscal insa nimic...ok pot circula si cu numerele astea si sa fie altcineva proprietar daca am contractu pe numele meu? mai nou dupa ce am facut contractu ma ameninta ca se duce sa recupereze taxa si ca imi ia numerele dupa.masina ce pot face in cazul asta? ca eu nu am dat banii pe ea sa raman fara numere ..are dreptu sa imi ia numerele desi mia vanduto mie? ce pot sa fac asta e inselaciune mai ales ca eu am 22 de ani si nu ma pricep sunt fata va multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Halal ruda!
Legislatia rutiera prevede ca esti obligata sa inmatriculezi masina in 30 de zile de la cumparare.
Ai putea circula cu masina, dar exista unele probleme.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu respectivul si sa-i soliciti certificatul de atestare fiscala in cateva zile. Spune-i ca are 2 posibilitati: ori iti da certificatul, ori iti restituie banii si anulati vanzarea.
Daca incearca sa obtina restituirea taxei de prima inmatriculare/de poluare, platita in perioada 2007-2011 ii poti face plangere penala pentru inselaciune. Timbrul de mediu platit din 2013 nu se restituie. Nu poate sa-ti ia nimic fara voia ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E clar omul are datorii la finante si de aia nu ti a dat fiscalul si probabil nici nu il vezi.

Daca pe certificatul de inmatriculare nu e trecut cum ca masina a fost instrainata atunci poti circula cu ea, altfel esti obligata sa o inmatriculezi pe numele tau.

Daca ai actele originale ale masinii si contract de v-c atunci poti demonstra ca masina e a ta

| VictorVictoras a răspuns:

Actele in original sunt la tine? asigurare ai? itp valabil, cartea masinii, certificatul de inmatriculare il ai? poti circula linistita cu masina pe numele tau, sa recupereze taxa este mai greu daca actele in original sunt la tine, sa ia numerele de asemenea, nu poate face asta decat daca tu cand te duci sa o inmatriculezi ceri alte numere, poti sa-i faci plangere pentru inselaciune si o incurca rau, din ce oras esti? cel mai bine ar fi sa consulti un avocat, si apoi ca un sfat, nu mai da banii inainte, dai dupa ce o treci pe numele tau pentru a evita astfel de probleme, bafta si sper sa le rezolvi cu bine!

| VictorVictoras a răspuns (pentru VictorVictoras):

Poti circula cu masina pe numele lui, cel mult poti lua o amenda cand te duci sa o treci pe numele tau! dar rezolva cu fiscalul, cel mai bine consulta un avocat, ori du-te la politie, in contractul de vanzare si cumparare ai trecut suma reala?

| mardeamor explică:

VictorasRemus toate actele sunt la mine am trecut si suma reala mam mai linistit ca nu de alta da e neam cu mine asa neam...

| Raduruxandra a răspuns:

Poti apela la la un avocat care sa te ajute in aceasta problema. Iti recomand www.avocatscarlat.ro Sunt prompti si seriosi. Sper ca te-a ajutat!