| qest11 a întrebat:

Am gasit niste anvelope intr-un magazin, fabricate acum 1 an si cateva luni, si nu sunt decis daca sa le cumpar sau nu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am circulat si cu anvelope Victoria fabricate in anii '90, tinute noi in camara.
Nu stiu cine a scos teoria DOT-ului, eu am circulat pe tot felul de drumuri cu cauciucuri fabricate de mult, altii se tem sa faca naveta prin oras cu cauciucuri de cateva luni.
Un cauciuc prost e prost din primele zile in care pui greutate pe el, iar un cauciuc bun o sa fie bun multi ani.
Dimensiunile si uzura sunt caracteristici ce tin de siguranta, atunci cand te uiti la cauciucuri. Iar neprevazute pot fi doar defectele in structura anvelopelor, pentru care repet, se manifesta din primele zile de circulat, fie ca e o anvelopa din 1980, sau 2018.
E adevarat ca isi schimba putin proprietatile cauciucul, dar asa cum furtunele de la motor rezista cate 30 de ani (si peste 500. 000km) in temperaturi ridicate si presiune, si anvelopele pot fi folosite tot atat, pana cand se consuma stratul de uzura de pe ele.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ok, poți sa te decizi. Tine-ne la curent.

| qest11 explică (pentru regis):

Mi-am cumparat ieri 4 bucati fabricatie 3818, exact cum am vrut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si noi cum sa te ajutam sa te decizi?

Eu personal nu iau decat anvelope premium si noi ca nu ma joc cu siguranta mea

| qest11 explică (pentru suntserios):

Se stie ca anvelopele au o durata de viata de exploatare de 5-6 ani, iar daca ele au deja peste un an de stat in depozit, deja nu prea ar fi in regula. Eu tot noi cumpar, dar pentru prima data am inceput sa ma uit si la data fabricatiei. Intrebai cu ce m-ati putea ajuta! Tu ti-ai cumpara anvelope noi din magazin, chiar si premium, fabricate acum 1-2 ani? Nu m-am referit la cumpararea unor anvelope SH, rulate.

| suntserios a răspuns (pentru qest11):

1 an tinute in conditii ok nu ar trebui sa aiba nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă numai anul de fabricație te preocupă sunt în ordine, poți să le cumperi.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorhouse a răspuns:

1 an nu e absolut nicio problema, pot fi tinute si 10 ani, daca sunt depozitate in conditii optime de temperatura si mai ales de umiditate. In acelasi timp pot sa stea doar 3 luni in conditii rele si sa nu le mai poti folosi.

Aveau cei de la www.anvelopex.ro niste articole foarte misto pe tema asta.