| AlexRoKilla a întrebat:

Anvelope originale sau chinezesti? Salutare TPU! Vreau sa imi cumpar 2 anvelope de vara pentru masina, am gasit pe internet cateva modele ( Continental / Pirelli 230~250 lei bucata ). Intrebarea mea: sunt originale la pretul asta, sau sunt chinezesti? Nu fac prea multi km pe an, putin peste 10. 000km. O a doua intrebare: merita sa imi cumpar anvelope second, in detrimentul celor noi? 100~130 lei bucata.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Este clara diferenta de calitate si performanta. Dar imagineaza-ti ca sunt consumabile, eu sunt de parere ca mai mult de 2-3 ani nu poti tine cauciucurile, chiar daca mergi cu masina chiar daca nu, ele tot se uzeaza. Evident ca sunt originale, michelin si pirelli sunt marci europene, dar nu trebuie sa subestimam cauciucurile chinezesti, daca sunt de calitate inferioara nu inseamna ca nu sunt bune. Parerea mea sincera este ca nu merita sa iei cauciucuri scumpe, pentru ca oricum le schimbi la un anumit interval de timp, si diferenta uriasa nu exista. Cat despre second... In nici-un caz nu recomand.

| FakeJoker a răspuns (pentru Frank51):

Diferenta va exista mereu intre firme si intre preturi diferete de cauciucuri, pot te asigur. Intreba'i pe cei care au acvaplanat si au scapat datorita cauciucurilor care spui tu "sunt mai scumpe dar nu fac diferenta". Eu inteleg si ca cu 30-40 de lei mai mult la un cauciuc, adica 2 mil in plus pe set nu e mare diferenta, dar cand ai trecut de acest prag se vede. alea la 150 de lei sunt ok pentru cei care pur si simplu merg, nu fac altceva cu masina, nu o forteaza in curbe, in frane sau mai stiu eu, in schimb alea la 300 de lei mai platesti si ceea ce ei numesc teste, pentru ca ei (firmele/producatori) platesc destul de bine ca sa'si testeze propriile cauciucuri, din propriile resurse, pe care desigur trebuie sa le scoata de undeva, de aici si pretul ridicat fata de o firma care doar le face si le vinde.

| Frank51 a răspuns (pentru FakeJoker):

Intocmai. Dar la o masina din 99 cu care mergi la servici sau cumparaturi, nu cred ca merita sa iei michelin cu 1000 setul.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vorbim de Continental, Pirelli sau alte marci cunoscute, nu contează unde sunt produse, anvelopa va fi de calitate.
Anvelopele chinezești (si asimilate) sunt foarte ieftine, dar nu fac nici banii aia. Întrei anvelopa de 100 de lei si un Michelin sh, eu unul aleg fara ezitare sh-ul.

Răspuns utilizator avertizat