| Rusualex933 a întrebat:

Buna, am o mica problema si as fi foarte recunoscător daca ma poate lamuri cineva. In 2016 am fost înscris la o școală de șoferi pe care nu am mai facut-o, am făcut doar legislația, mentionez ca am plătit avansul. De curând am vrut sa ma înscriu la alta scoala de soferi si mi s-a spus că trebuie să imi închei socotelile cu scoala veche ca sa ma poată înscrie. Bun, acum problema e in felul urmator, scoala veche imi cere sa achit scoala integral minus pretul carburantului din motiv că nu am făcut orele de condus, este posibil si legal asa ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se vede ca este posibil dar legal nu este. Si ma mira ca noua scoala iti cere acest lucru, nici aceasta nu este legal.
Spune conducerii vechii scoli ca o sa-i dai in judecata si o sa le soliciti si daune morale, fiindca te impiedica sa faci scoala de conducere.
Sigur ca, daca avansul nu acopera orele de legislatie pe care le-ai facut atunci va trebui sa platesti doar diferenta pentru acestea.

2 răspunsuri:
| Rusualex933 explică (pentru Ioandelasal):

Scoala veche imi cere din motiv că nu imi poate face înscrierea, pe baza ca apar in baza de date la școală veche

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Rusualex933):

Este o aiureala completa ce spun ei si banuiesc c-ai scris gresit scoala veche, la inceputul propozitiei.
Nici o persoana nu poate fi obligata sa urmeze o anumita scoala de conducere, sa n-o intrerupa, sa fie obligat sa plateasca intreaga suma, chiar daca n-a primit toate serviciile sau sa nu se poata inscrie la alta scoala.