| Ezzio a întrebat:

Salut! Am o nelamurire pentru cine crede ma poate ajuta.
M-am inscris la o scoala de soferi unde am efectuat legislatia si 7 sedinte de condus (7 ore, nu 14).
Am decis sa imi retrag dosarul, iar acum oamenii spun ca dureaza 30 zile (ceea ce pot intelege), dar si ca trebuie sa mai achit.
Am achitat 900 lei pana acum, iar politica lor spune ca pana la sedinta cu numarul 10 trebuie platita scoala integral, 1500 lei. Intrebarile mele sunt urmatoarele.
1. De ce ar mai trebui sa achit daca eu vreau sa ma retrag si am efectuat doar 7 sedinte din cele 15?
2. Cum functioneaza legislatia in astfel de situatii? Daca nu voi plati deloc nu voi putea sa ma inscriu la o alta scoala? Va fi dosarul meu blocat acolo?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca este asa cum spui atunci legal nu mai trebuie sa platesti nimic si sunt obligati sa-ti restituie dosarul si chiar nu vad de ce restituirea ar dura 30 de zile si nu ti-l pot restitui la data cererii tale sau macar in 1-2 zile.
2.Te vei putea inscrie la alta scoala de conducere fara probleme si, asa cum ti-am spus mai sus, trebuie sa-ti restituie dosarul.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Nu mai trebuie să plătești. happy O zi bună!