| oviivan a întrebat:

am o motocicleta aprilia leonardo de 125 cc (4 timpi rotax) si de o spatamana a inceput treptat sa imi bage ulei in filtru de aere. Care poate fi cauza? Motorul functioneaza perfect, trage bine, niciodata nu a trebuit sa complectez ulei intre schimburi, nu se incalzeste(foarte rar porneste termocupla) si consum intre 3, 5 si 4 %. Ce pot sa fac in legatura cu aceasta problema? Ce poate fi defect?

Răspuns Câştigător
| escovici a răspuns:

Exista un separator care preia gazele din carter si le separa in aer cald ce ajunge in filtrul de aer si ulei care ajunge inapoi in carter.
Cand respectivul separator se infunda, ajunge ulei in filtrul de aer.

| oviivan explică (pentru escovici):

Din ce cauza s-ar putea infunda?

| escovici a răspuns (pentru oviivan):

Depuneri de gume si alte mizerii din ulei. Aceleasi pentru care exista si filtru de ulei.

| oviivan explică (pentru escovici):

Am curatat foarte bine carterul si orificiul unde intra furtunul si tot imi mai baga ulei.