| MariaRamonaSzatmari a întrebat:

Bună am o problema la mașină. Îmi tot bipaie ca ași avea frana de mana ridicata dar nu o am. Lichid de frana are. Ce ar putea fi

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

2 cauze sunt posibile :
- pierderea lichidului de frana
- defectarea acestui senzor.
Ambele se verifica in service si se remediaza prin inlocuirea piesei defecte.
O posibila cauza ar putea fi cilindrul principal.

In sistemul de franare exista 4 locuri unde ar putea avea loc scurgeri, ar putea fi la cilindrul pincipal, la etrierul franei din fata, la conductele sistemului de franare si la etrierul franei din spate.

| MariaRamonaSzatmari explică (pentru Simpatic):

Are lichid. Frana prinde. Dar nu înțeleg de ce bipaie

| Simpatic a răspuns (pentru MariaRamonaSzatmari):

Nu sunt specialist, dar daca nu ma insel si o cantitate infima de lichid care se prelinge pe undeva poate fi interpretat ca pierdere de catre acel senzor.

E foarte simplu mergi la un service bun si roaga toate testele necesare, verificarea pe unde s-ar putea sa piarda, daca nu se constata absolut nicio pierdere, atunci ramane de inlocuit acel senzor. Da si partile electronice se defecteaza in timp, mai ales prin fenomenul de oxidare.