| tsilviubmw a întrebat:

am si eu o intrebare:refuzul de a radia o masina.am vandut o masina la o persoana de buna inceredere si i-am dat toate actele masini si acea persoana ia vandut masina altei persoane si am vorbit cu persoana respectiva si o zis ca vine sa si-o treaca pe numele lui si nu so tinut de cuvant. ce trebuie sa fac. va rog sfaturi.multumesc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Acum e destul de greu sa mai faci ceva, depinde de documentele care ti-au mai ramas. O copie CIV, o copie a contractului de vanzare-cumparare si o copie a cartii de identitate a cumparatorului ar fi foarte utile. Daca ai macar o copie CIV, scrie-mi pe privat si iti dau o sugestie.
Daca nu ai nici macar copie CIV, nu iti ramane de facut decat sa te rogi de noul proprietar sa o radieze sau sa il ameninti ca dai masina furata si documentele pierdute.
Daca nici asa nu reusesti, poti obtine de la RAR un duplicat al cartii de identitate (dupa ce ai dat anunt in Monitorul Oficial), iar la un notar public dai o declaratie pe proprie raspundere ca ai pierdut talonul si placutele. Cu aceste documente poti radia masina la cerere si ii poti transmite respectivului ca nu mai poate circula cu ea, fiind radiata din circulatie, documentele pe care le poseda devenind nule.

| onasis1961 a răspuns:

Foarte important e daca ai facut acte de vanzare cumparare cu primul sau daca ai un act de vanzare cumparare cu ori care, tu in calitate de vanzator. Dupa aceia vorbim!

| AndutzaAndu09 a răspuns:

Pai, du-te furioasa la ia si spune-i sa o treaca cat mai repede, ori fa o plangere la aia politie...sau alt undeva...acolo unde ai luat masina!

| vascodagama a răspuns:

Du-te la el si furai numerele de la masina si nu mai are ce face trebuie sa o treaca pe numele lui>big grin

| plamalaur a răspuns:

I-l dai in judecata