| Johnny_Bozdog_1996 a întrebat:

Buna, am si eu o problema cu un ford fiesta 1.3 benzina, 51 kw din anul 2005, problema este ca de ceva timp masina nu mai porneste dupa ce se incalzeste,mereu dupa ce fac un drum mai lung trebuie sa astept sa se raceasca pana porneste sau sa o imping... electromotorul invarte, se aude pompa ca baga benzina dar nu porneste, pana acum am schimbat bujii,fise, bobina, senzor de temperatura, senzorul de la axul cu came si cel de la volanta si tot degeaba, iar pe tester nu-mi indica nimic.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Posibil injectia (injectoarele) decalibrate

| 07gabriel07 a răspuns:

Posibil sa fie periile electromotorului. Nu prea conteaza daca motorul se incalzeste. Daca periile raman blocate intr-o anumita pozitie masina nu mai porneste. Pot fi desigur o gramada de alte tipuri de probleme ca de exemplu supapele de injectie (diferite de injectoare care se gasesc la motoarele diesel) sau cam cea mai rea dintre ele o compresie slaba ceea ce inseamna probleme la pistoane si la segmenti.

| Johnny_Bozdog_1996 explică (pentru 07gabriel07):

Masina este pe benzina, sunt sigur ca doar dupa ce se incalzeste face figuri, la rece o pornesc de oricate ori vreau, doar la cald face figuri si o pot porni daca astept sa se raceasca, daca o imping sau daca ii dau putina benzina in carburator